Bohaterska obrona Lwowa widziana oczami młodej dziewczyny. Piętnastoletnia Tońka jest wielką patriotką. Swój protest przeciwko zawładnięciu polskim Lwowem poprzez Ukrainę wyraża chęcią przyłączenia się do walczącej młodzieży.
Dowództwo uważa jednak, że dziewczyny mogą być co najwyżej sanitariuszkami, a nie stawać na froncie z bronią w ręku. Zdeterminowana Tońka nie zamierza się poddawać. Przebiera się za mężczyznę, ścina włosy i pod przybranym imieniem Hipolit dostaje się do liniowych oddziałów.
Czy wzorem mitycznej królowej Amazonek, Hippolity, uda jej się stoczyć bohaterską walkę z nieprzyjacielem$868 Ta poruszająca powieść została napisana dla uczczenia pamięci setek lwowskich dzieci, które w listopadzie 1918 roku chwyciły za broń, pragnąc bronić ojczyzny.
niesłychany patriotyzm, heroiczne bohaterstwo i chęć poświęcenia dla najwyższych idei sprawiły, iż marzenia pokoleń mogły się spełnić. Kapitan,,Wiktor" spojrzał na mnie dość chłodno. - Nie mam żadnych środków medycznych, więc funkcja sanitariuszki będzie bez zabezpieczenia medycznego.
- Ja się zgłaszam do szeregów bojowych. - Mam kilka wolnych karabinów, lecz jak panienka będzie wyglądała$869 Wróg z oddali pomyśli, iż jaka czarownica z miotłą stoi - zaśmiał się. - Może to i dobrze, wtedy się wystraszy.
Bo patrząc na was, z daleka się widzi, iż tu same dzieciuchy - odparowałam. - Ha, ha... - roześmiał się głośno. - I jeszcze pyskata. Przyjmuję na sanitariuszkę - powiedział tonem niedopuszczającym dyskusji.
Piotr Tymiński - urodzony w 1969 roku, historyk z wykształcenia i zamiłowania, specjalista w dziedzinie mniejszości narodowych w Polsce. Jego twórczości przyświeca myśl przekazywania czytelnikom wiadomości z naszych dziejów w jak najbardziej przystępny sposób.
Autor poczytnych powieści historycznych: Wołyń. Bez litości i Przybysz.