"Opisywanie miast jest wielką zuchwałością. Miasta posiadają różne oblicza, rozmaite nastroje, tysiące kierunków, barwne cele, mroczne tajemnice, pogodne tajemnice. Kryją w sobie mnóstwo i objawiają dużo. Każde z nich jest jednością, każde jest mnogością, każde ma więcej czasu niżeli sprawozdawca, niżeli człowiek, niż grupa, niżeli naród" - tym cytatem, zaczerpniętym z tekstu autorstwa Josepha Rotha Podróże poprzez Galicję, Eduard Mühle inicjuje opowieść o historii Wrocławia.
Książka demonstruje ponad tysiącletnią historię polityczną, gospodarczą i społeczną Wrocławia, jak w dodatku zróżnicowane oblicza tego miasta. Opowiada o jego dziejach - od archeologicznie uchwytnych początków u zarania X wieku aż do współczesności.
Historyczną podróż rozpoczynamy od wczesnego przeciętniewiecza. Następnie poznajemy oblicze Wrocławia jako książęcego miasta lokacyjnego, patrycjuszowskiej metropolii handlowej, po czym docieramy do okresu reformacji i kontrreformacji.
Poznajemy także Wrocław w czasach panowania pruskiego, jak również w epoce, gdy stolica Dolnego Śląska była regionalnym centrum modernizmu. Po epoce modernizmu Wrocław stał się bastionem niemieckiego Wschodu, a następnie stolicą Ziem Odzyskanych.
Eduard Mühle kończy swoją opowieść na 2008 roku, kiedy to dzięki Leszkowi Czarneckiemu powstaje Sky Tower. Autor skupia się na znaczących cechach struktury Wrocławia i najszczególniejszych aspektach jego historii, ukazując je na przykładzie najważniejszych budowli i osobistości z danej epoki.
Każdy rozdział przybliża daną epokę najpierw przez spojrzenie na jeden z wrocławskich zabytków architektury, a następnie przez objaśnienie jej najważniejszych cech i omówienie. Opis zostaje pogłębiony przez przypomnienie życia i dokonań wybranej postaci historycznej.
Książka porusza także złożone kwestie tożsamości zarówno samego miasta, jak i jego mieszkańców.,,Po 1945 roku było ono bardzo zniszczone, a jego ludność w latach 1945-1948 uległa kompletnej podmianie, nie oznacza to jednak, iż należy wątpić w jego tożsamość historyczną - jakkolwiek mogły to sugerować jednostkowe historie migracji niemieckich i polskich w latach 1945-1990 (a nawet jeszcze później).
Już przed 1945 rokiem historię Wrocławia znaczyły radykalne cezury - zniszczenia, nowe założenia topograficzne, migracje, zmiany władzy, transformacje gospodarcze i społeczne. Wszystkie one w wielkim stopniu zmieniały oblicze miasta.
A jednak zachowało ono nie tylko swoje miejsce, ale i swoją tożsamość". Książka adresowana do wszelkich zainteresowanych całościową historią Wrocławia i poszukujących genialnej warsztatowo pracy na ten temat.
Partnerem wydania jest miasto Wrocław, a jednym z patronów medialnych www.wroclaw.pl.