Czy doświadczenie przemijania może stać się źródłem praktyki oporu? To podstawowe pytanie stawiane przez Pawła Mościckiego w tekście, którego głównym bohaterem jest Guy Debord — francuski pisarz, filmowiec, filozof i strateg.
Książka przedstawia czas i historię jako pole konfliktu politycznego, prawdziwej wojny na obrazy, słowa, cytaty i gesty, jaką Debord wypowiedział otaczającemu go „społeczeństwu spektaklu”. Jednocześnie autor próbuje wydobyć z analiz jego myśli i działalności przeróżne figury doświadczenia historycznego i formy przeżywania czasu zawierające w sobie polemiczny ładunek i utopijną obietnicę.
Oprócz teoretycznych rozważań poświęconych nieodwracalności czasu znaleźć tu można dodatkowo refleksje o nocnych wędrówkach poprzez miasto i tworzonych na tej podstawie mapach, o płynności czasu i jego bezpowrotnym traceniu, rewolucji i pogodzie, cytowaniu i wspominaniu, przyjaźni i przypadku.Praca naukowa finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą Narodowy Program na Rzecz Rozwoju Humanistyki w latach 2012-2014 Tytuł My też mamy już przeszłość.
Guy Debord i historia jako pole bitwy Autor Paweł Mościcki Wydawnictwo Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana EAN 9788362418466 ISBN 9788362418466 Kategoria Nauki humanistyczne\Filozofia kolekcja linia Kieszonkowa liczba stron 224 Rok wydania 2015 Oprawa Miękka Wydanie 1