To była zaiste fachowa gra – zacząć wojnę w bloku państw, które ją ostatecznie przegrają, a zakończyć wśród zwycięzców! Sam szeroki przeciwnik Józefa Piłsudskiego, Roman Dmowski, przy-znawał Naczelnikowi, że to był genialny manewr. Drugim tyleż genialnym, co nieprzewidzianym roz-daniem w grze o Polskę było spacyfikowanie zaraz po zakończeniu wojny prorewolucyjnych, a choćby probolszewickich nastrojów poprzez podanie kierownictwa kraju w ręce lewicy (rząd Moraczew-skiego). Zamiast krwi i trupów na ulicach, jak to było np. W Niemczech, mieliśmy pracę nad instytu-cjami państwa i parlamentaryzmu. Trzecim elementem szerokiej gry Naczelnika, była batalia o granice II Rzeczypospolitej; przyznano nam je w traktacie wersalskim w sposób nad wyraz tajemniczy. Wią-zało się to z natychmiastowym tworzeniem armii – licznej i silnej. Udało się. W 1919 r. „Wojsko Pol-skie liczyło już około miliona żołnierzy zdolnych stawić czoła inwazji bolszewickiej w obronie Pol-ski i Europy" – podkreśla autor tej książki, prof. Wojciech Roszkowski, wybitny znawca tematu, a także wyśmienity pisarz.
Pierwszych parę miesięcy odzyskania niepodległości było kluczowych dla kształtu, ustroju i dalszych losów Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski, określany przez wrogów silnej Polski mianem dyktatora, parł w gruncie rzeczy ze wszelkich sił do stworzenia jak najszybciej instytucji demokra-tycznych, w tym parlamentu i konstytucji. Harował nad tym nie szczędząc ani czasu, ani zdrowia. Podano mu, jako Naczelnikowi Państwa, olbrzymią władzę. Wykorzystał ją w pełni, by błyska-wicznie budować fundamenty kraju silnego i zapewniającego Polakom bezpieczeństwo. W ogóle Pol-ska miała wówczas szczęście do wybitnych polityków: Dmowski, Paderewski, Witos, Korfanty, Da-szyński wszystkich ich spotykamy na kartach tej książki. Mieli różnorodne koncepcje kształtu państwa i sposobu nim kierowania,zawsze w ramach pełnej niepodległości, w poczuciu głębokiego patrio-tyzmu.
„mistrzowska gra" pozwala prześledzić narodziny wolnego kraju i jego wyjątkowo szybkie krzep-nięcie. Sam początek książki uświadamia współczesnemu czytelnikowi, iż naprawdę było o co się bić, bośmy naprawdę ogromnie mnóstwo stracili pod koniec XVIII w. Okazało się jednak, iż choć zrabo-wano nam olbrzymie tereny, które przez cały wiek XIX karmiły trzy agresywne imperia, to nic nie zdołało zabrać polskiemu narodowi jego niezłomnego ducha. Rzeczpospolita przetrwała i trwa.
ISBN: 9788375532401
Kod paskowy: 9788375532401
Autorzy: Roszkowski Wojciech
Rok wydania: 2018
Kod wydawcy: 28398
ilość stron: 208
Oprawa: Twarda z obwolutą
PKWiU: 58.11.1
Format: 17.0x24.5cm
Głębokość (mm): 25
Waga: 0.84
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka