"Kresowa Atlantyda. Tom II. Historia i mitologia miast kresowych" Uzdrowiska i letniska kresowe (Truskawiec, Jaremcze, Worochta, Skole, Morszyn) Truskawiec - galicyjska Kolchida. Jaremcze i Worochta - perły Karpat.
Skole - mekka europejskich myśliwych. Morszyn - kurort art deco. Drugi tom opowieści o 200 miastach i miasteczkach kresowych. Format B5. Oprawa twarda szyta. Str. 288, na papierze kredowym, druk w kolorze.
W książce zamieszczono 240 niepowtarzalnych fotografii, a indeks zawiera prawie 1100 nazwisk. Książka niniejsza jest wyprawą do świata polskich uzdrowisk, letnisk i zimowisk kresowych, do krainy, która po stracie tych ziem przez Polskę, pogrążyła się niczym mityczna Atlantyda w odmętach zapomnienia.
Dzięki niej udało się jednak wydobyć z kompletnego zapomnienia mnóstwo fascynujących wydarzeń, zadziwiających biografii, wygasłych już w świadomości obecnych pokoleń legend i mitów. W następnych tomach,,Kresowej Atlantydy" ukażą się m.in.: Kołomyja - stolica Pokucia, Żabie - magia Huculszczyzny, Kosów - huculskie Davos, Nadwórna - brama Gorganów, Chodorów - cukrowe miasto, Kałusz - miasto dzwonów, Krzemieniec - wołyńskie Ateny, Łuck - stolica Wołynia, Bolechów - miasto leśników, Turka - miasto tartaków, Zbaraż - symbol wytrwałości i poświęcenia, Podhorce - podolski Wersal, Dobromil - miasteczko w letargu, Złoczów - łanami zbóż malowany, Pińsk - czar Polesia, Zaleszczyki - miasto winnic i sadów morelowych, Kuty - czas apokalipsy, czas rozpaczy, Budzanów - sagi rodzinne, Trembowla - i jej legendy, Stryj -w blaskach gazowych latarni, Drohobycz - miasto artystów, bankierów i adwokatów.
"Zapowiada się nieszablonowe dzieło. Bo i temat niezwykły, i autor z takim dorobkiem, iż sam w sobie jest znakiem jakości. Prof. Stanisław Nicieja - historyk i twórca, a także wieloletni rektor Uniwersytetu Opolskiego od dawna interesuje się Kresami Wschodnimi.
Do wielu swoich książek o tych obszarach dorzucił dzisiaj kolejną.,,Kresową Atlantydę". To I tom epopei. Czeka nas długa podróż". Jerzy Domański, "Przegląd", 7-13 I 2013, redaktor naczelny "Dla Stanisława Niciei Atlantydą są polskie Kresy - jako efektowny obszar, z dwustumiastami, który został gwałtownie zniszczony i wyrwany z polskiej przestrzeni geopolitycznej i kulturowej".
Marcin Hałaś,,,Życie Bytomskie", 12 XI 2012, poeta, historyk Kresów "Oto kolejne dzieło prof. Stanisława Niciei, chyba najpłodniejszego autora zajmującego się tematyką kresową (...) poprzez długie lata autor, niestrudzony poszukiwacz, wędrował z aparatem fotograficznym po miastach i wsiach, przedzierał się poprzez chaszcze na cmentarzach i ruinach dawnych rezydencji, szperał w archiwach urzędowych i rodzinnych, ćwiczył jak mógł pamięć naocznych świadków tamtych lat.
Wartość nowej linii wydawniczej prof. Niciei jest ogromna, służy ona bowiem do kultywowania pamięci tak niezbędnej dla przyszłych pokoleń. Andrzej Krzeczunowicz, "Tydzień Polski" (Londyn), grudzień 2012 były dyrektor Biblioteki Polskiej w Paryżu i ambasador Polski w Brukseli "bez dwóch zdań możemy mówić o wydarzeniu, skoro genialny znawca dawnych ziem wschodnich postanowił opublikować historię i mitologię miast kresowych.
szczególnie nam - nie tylko urodzonym na kresach - takiej pracy brakowało. Ukazanie się I tomu,,Kresowej Atlantydy" i zapowiedź kolejnych tomów jest wydarzeniem, którego nie można przecenić". Tomasz Stańczyk, "Historia.
Uważam Rze", listopad 2012, nr 8 "Walorem I tomu,,Kresowej Atlantydy" jest to, co uwydatnia twórczość Stanisława Niciei - atrakcyjny literacki język, erudycja i potoczysta, sugestywna narracja w dodatku okraszona bogatą ikonografią".
Wojciech Przybyszewski, "Spotkania z Zabytkami", styczeń-luty 2013 Powyższy opis pochodzi od wydawcy.