Zewnętrzny filtr kanistrowy MINIKANI przeznaczony jest do przefiltrowania wody w akwariach słodkowodnych i akwaterrariach. Posiada zewnętrzną pompę zasysającą, która umożliwia pracę nawet w niezwykle płytkiej wodzie.
Skład zestawu: W standardzie filtr MINIKANI mieści: korpus z z pokrywą, koszyki oczyszczające i pakiet wkładów filtracyjnych, wąż przyłączeniowy, zestaw rurek przyłączeniowych, pompę zasilającą i przyssawki.
w dodatku, z filtrem MINIKANI można stosować Sterylizer UV 3W UV-C albo Multi UVC 3W UV-C, który nie wchodzi w skład standardowego zestawu. Opis działania Pompa zasilająca filtra MINIKANI może być montowana na trzy sposoby, w zależności od jego wykorzystania: - wewnątrz zbiornika do ścianki i pełnić funkcję pompy podającej wodę do filtra.
Rozwiązanie to sugerowane jest w typowych akwariach z rybami. - na zewnątrz, poniżej poziomu wody w akwarium i pełnić funkcję pompy przepływowej. Rozwiązanie to sugerowane jest w typowych akwariach z rybami.
W tym przypadku przed uruchomieniem filtra niezbędne jest podanie wody do pompy przez zassanie jej do węża doprowadzającego. - wewnątrz zbiornika, do jego dna i pełni funkcję pompy podającej wodę do filtra.
Rozwiązanie polecane jest w akwariach z niskim poziomem wody. Wydajność pracy filtra MINIKANI można regulować poprzez przekręcenie zespołu sterującego w zakresie od 0 do 90 stopni. Przekręcenie zaworu sterującego, w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, o pełne 90 stopni sprawia całkowite odcięcie dopływu wody i pozwala na jego bezpieczne wyjęcie z obudowy filtra bez konieczności odłączania pompy z sieci elektrycznej.
Na rurce zasysającej zaleca się użycie dodatkowego prefiltru w postaci wkładu gąbkowego, który nie wchodzi w skład charakterystycznego zestawu. W filtrze MINIKANI można użyć dowolne media filtracyjne do filtracji mechanicznej, biologicznej i chemicznej.
Choć filtr ten nie wymaga częstego czyszczenia, jednak wkłady filtracyjne powinny być regularnie płukane w wodzie spuszczonej z akwarium (nigdy nie w wodzie kranowej!). Pierwsze czyszczenia zaleca się wykonać po 2 miesiącach od pierwszego uruchomienia filtra MINIKANI, a następnych – w miarę potrzeby sygnalizowanej widocznym spadkiem skuteczności urządzenia.
W celu utrzymania słusznej pracy filtra MINIKANI zaleca się wymieniać wkłady filtracyjne na świeże nie rzadziej aniżeli raz na 12 miesięcy. W razie potrzeby obudowę pompy można oczyścić z glonów lub osadzającego się na niej kamienia używając miękkiej szmatki albo gąbki.
Media filtracyjne: komplet wkładów filtracyjnych filtra MINIKANI w standardzie, oprócz gąbki i fizeliny do filtracji mechanicznej, gromadzi: ZeoMAX Plus dedykowany do chemicznej filtracji wody w akwarium.
Jest to specjalny żwirek wytwarzany ze skrupulatnie selekcjonowanego zeolitu, który zagwarantuje niezwykle dużą pojemność sorbcyjną. Model MINIKANI 120 posiada na dodatek BioCeraMAX Pro 600 przeznaczony do filtracji biologicznej wody w akwariach słodkowodnych i morskich.
Ma postać walców, które wytworzono z porowatego tworzywa ceramicznego. BioCeraMAX Pro 600 gwarantuje bardzo dużą objętość filtracyjną – 600m2.