Anna dokładnie pamięta dzień, kiedy jako sześcioletnia dziewczynka ubrana w żółtą sukienkę od babci pozostała zgwałcona. Przekonana, iż zmiana otoczenia uwolni ją od traumy z dzieciństwa, porzuca pracę dziennikarki i emigruje do Kanady. Nie potrafi jednak zapomnieć bólu i cierpienia. Dopiero miłość kalekiego Paula wyzwala w niej siłę do walki z tragicznym wspomnieniem. Po 20 latach zmagania się z przeszłością, pod wpływem zapoczątkowanej przemiany, postanawia pojechać do Polski i odwiedzić tam miejsce swojego dzieciństwa. Czy Annie uda się uwolnić od nękających ją koszmarów, a żółta sukienka, symbol zła, stanie się dla niej ponownie tym, czym była kiedyś – darem miłości?
„Nie, to niemożliwe! To przecież Agnieszka! I jak ubrana?!” Zakryła ręką usta, aby stłumić okrzyk. Album spadł na podłogę, na szczęście sam się zamknął. „Nie dotykaj, nie otwieraj!” – szeptał głos, którego tak często nie słuchała, a potem żałowała nieposłuszeństwa. Może to głos Anioła Stróża, o którym tyle opowiadała jej matka? – Nie ma żadnych aniołów! – szepnęła przez zaciśnięte zęby. Zdecydowanym ruchem podniosła książkę, położyła ją na kolanach i szybko zaczęła przerzucać kartki. Tak, to Agnieszka. Jakim cudem znalazła się w tym albumie?! Ponownie oglądała książkę, strona po stronie, z nadzieją, iż może wyszuka inną lalkę, podobnie ubraną. Nie, nie znalazła. Wyłącznie ta jedna miała prawie taką samą sukienkę, jaką dostała kiedyś od swej babci. Sukienka i lalka – dwie rzeczy, o których starała się zapomnieć przez całe swoje życie, i tutaj, w tym kanadyjskim domu jakimś cudem ją odnalazły.
Beata Gołembiowska - Urodziła się w Poznaniu w 1957 r. W 1981 r. Ukończyła studia biologii środowiskowej na UAM w Poznaniu i wraz z mężem, Przemysławem Nawrockim, osiedliła się w Radomiu. Tam przyszły na świat ich dwie córki – Iwa i Tina. W 1989 r. Wyemigrowała z rodziną do Kanady i zamieszkała w Montrealu. W 1997 r. Ukończyła studia fotograficzne na Dawson College. Jej prace były prezentowane na wystawach jednostkowych i zbiorowych w kilku galeriach montrealskich, m.in. W Galerii Muzeum Sztuk atrakcyjnych. Poprzez sześć lat pracowała jako malarka dekoracyjna w programach Debbie Travis-Painted House i Facelift. W tym czasie zaczęła pisać opowiadania i scenariusze, a także artykuły o fotografii, malarstwie i przyrodzie. Obecnie pracuje dla Queen Art Films, gdzie zadebiutowała jako reżyser filmu dokumentalnego „Raj utracony, raj odzyskany” o polskim ziemiaństwie i arystokracji w Rawdon. Jej album „W jednej walizce” wraz z filmem ukaże się w grudniu 2011 r. Książka „Żółta sukienka” jest jej debiutem literackim.