Koran w przekładzie Jana Murzy Tarak Buczackiego.
Koran - święta księga islamu. Według tradycji muzułmańskiej powstawał w latach 610-632, objawiany fragmentami prorokowi islamu, Mahometowi (zm. 632) poprzez Archanioła Dżibrila (identyfikowanego w islamie z archaniołem Gabrielem). Słowo „Koran” pochodzi od arabskiego słowa al-kur’ān, które oznacza „recytację”, ponieważ pierwotnie Koran przekazywano ustnie.
Według islamu i samego Koranu jego twórcą jest Allah. Za „kanoniczną” szanowano za panowania kalifa Usmana (644-656) redakcję Koranu autorstwa Zajda ibn Sabita, osobistego sekretarza Mahometa. Koran został spisany w klasycznym języku arabskim, przez niektórych utożsamiany z dialektem Kurajszytów, w formie prozy rytmicznej i rytmizowanej (arab. Sadż). Zdaniem muzułmanów literacka forma Koranu ma być niemożliwa do naśladowani, co scala się z dogmatem religijnym o „cudowności Koranu” (idżaz al-kuran).
Recytacja Koranu jest w świecie islamu uznawana jednocześnie za praktykę religijną, jak i za jedną z sztuk ładnych. Istnieje mnóstwo odmian recytacji Koranu, uważanych za „kanoniczne” i różniących się najczęściej w zakresie fonetyki. Wyjątkowo, ze względów historycznych, dopuszczona jest recytacja Koranu w języku tureckim.
Koran składa się ze 114 sur (rozdziałów), które z kolei dzielą się na aje (wersety). Rozróżnia się 90 sur mekkańskich i 24 sury medyńskie, ze względu na miejsce ich objawienia. Sury są w Koranie ułożone typowo według długości, od najdłuższej do najkrótszej.
Wydanie przystępne w nowej wersji formatu MOBI.