Duchowa odpowiedź na skandale w zakonach i wspólnotach. Ojciec Dysmas de Lassus, przeor szerokiej Kartuzji – zgodnie z charyzmatem swego zakonu – zabiera głos niezwykle rzadko. Tym razem jednak, poruszony skandalami, które dotknęły wspólnoty życia religijnego, postanowił poszukać w teologii, duchowości monastycznej i psychologii lekarstwa na zadane rany.
Wraz z zaproszonymi współpracownikami analizuje, jakie zagrożenia i wypaczenia mogą się pojawić w formacji i późniejszym życiu zakonnym, a także do czego mogą prowadzić. Pokazuje w dodatku jak ich uniknąć. Panie, daj nam odwagę, byśmy nigdy nie zgadzali się na to, czego nie sposób zaakceptować, i nie zamykali oczu i uszu, kiedy cierpisz, byś kiedyś nie musiał nam powiedzieć: „Ja jestem Jezus, którego milcząco pozwoliłeś wykorzystywać".
Głęboka noc karygodnego milczenia dobiega końca i zbliża się świt. Pomóż nam nie opuszczać ramion, gdyż przed nami wciąż ogrom pracy: tylu trzeba wysłuchać ludzi, tyle opatrzyć ran, tyle naprawić rzeczy, tyle roztoczyć ochrony.
Uczyń z nas korzystnych Samarytan dla poranionych życiem zakonnym. Książka istotnie odważna, a zarazem pełna pokory i delikatności.Autor książki już na samym wstępie zaznacza, że jego dzieło jest efektem rozmów z wieloma zakonnikami i siostrami zakonnymi, których określa mianem „ofiar życia zakonnego".
Czy to oznacza, że na jakimś etapie życia w strukturach wspólnot, do których weszli, zostali oszukani? Jakub Kołacz SJ, dyrektor naczelny Wydawnictwa WAM