Niniejsza publikacja w bezpośredni sposób nawiązuje do problemów poruszonych w kształcie frazeologii współczesnego języka rosyjskiego (ujęcie funkcjonalno-teoretyczne), który w 2021 roku ukazał się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. Niektóre kwestie były we wspomnianym opracowaniu zaledwie zasygnalizowane. Teraz postanowiłam zaprezentować je w sposób bardziej pogłębiony, sięgając po wybrane teorie frazeologiczne. Są to następujące zagadnienia: wąskie i duże rozumienie frazeologii, znaczenie frazeologii w nauczaniu języka, relacja między przysłowiem a konwencjonalnym frazeologizmem w przeróżnych teoriach frazeologicznych, synonimy i warianty leksykalne.
Praca łączy cechy monografii i podręcznika, a zatem jest korzystną pomocą w trakcie realizacji typu kursów akademickich o profilu językoznawczym lub kulturologicznym i wraz z Zarysem frazeologii... Kreuje kompendium, po które powinien sięgnąć każdy student filologii rosyjskiej.
Opracowanie może być pomocne podczas zajęć z gramatyki opisowej języka rosyjskiego. Część teoretyczna została przygotowana w dwóch wariantach językowych i zezwala na zapoznanie się z nieprzystępnymi problemami lingwistycznymi równocześnie początkującym studentom-rusycystom, jak i tym, którzy zdecydują się kontynuować studia na poziomie magisterskim.
W zarysie frazeologii... Umieściłam kilkadziesiąt ćwiczeń sprawdzających umiejętności stosowania różnych frazeologizmów w codziennych sytuacjach komunikacyjnych. Dzisiaj natomiast, oprócz nie tak już licznego zestawu ćwiczeń, przygotowałam słownik zawierający 1000 lubianych i wykorzystywanych stałych związków wyrazowych, po które użytkownicy języka rosyjskiego ochoczo sięgają, żeby dodać swoim wypowiedziom kolorytu i ekspresji.