Jak doświadczenie Majdanu zmieniło Ukrainę i jej obywateli?
Co to znaczy posiadać porobione?
I jak we Lwowie wynająć cudze życie i wprowadzić się do niego?
Ukraina to kraj pełen kontrastów: powstały na micie kozactwa, ale rozdarty pomiędzy Wschodem a Zachodem. Tutaj tożsamość narodowa nie za każdym razem łączy się ze znajomością języka, a najszybszym testem na to, czy jesteś swój, pozostaje pytanie: czyj Krym?
Ta książka to słodko-gorzka podróż po kraju, gdzie równocześnie chodzi się do cerkwi i wróżki, w szafie obok konwencjonalnej soroczki wisi futro, a smak sałatki warzywnej miesza się z kawiorem i kiszonym arbuzem. Autorka opowiada o miejscach pełnych turystów i miastach, o których nikt nie mówi, o realiach życia w kraju w stanie wojny, o bogatej kuchni i pustych portfelach. Przemierzając górskie szlaki Zakarpacia, wybrzeże Morza Czarnego i postkomunistyczne blokowiska w Charkowie, odkrywa blaski i cienie współczesnej Ukrainy.
Niesamowita opowieść o Ukrainie napisana poprzez znawczynię Lwowa: lekko i z dystansem, szczegółowo, nieraz krytycznie. Jak niebanalne jest widzieć różnice pomiędzy naszymi narodami! To wcale nie musi nas dzielić: właśnie to, iż się różnimy, przyciąga nas do siebie, wzbogaca i otwiera nam oczy – starannie tak, jak to robi ta książka.
Weronika Marczuk - polska producentka filmowa, aktywistka, autorka m.in.: O!Ukraina. Przewodnik po smakach i smaczkach, najistotniej znana Ukrainka w Polsce