Celem napisania tego poradnika było wskazanie kluczowych wyników światowych badań naukowych dotyczących pieczy naprzemiennej. Użyte liczne odwołania do przypisów ułatwią Czytelnikom wyszukanie w razie zapotrzebowania bardziej szczegółowych opisów wyników badań i przyjętych założeń i opisów metod badawczych i zweryfikowanych hipotez badawczych.
Zdecydowana większość użytych publikacji w tym poradniku została opublikowana w czasopismach naukowych i powszechnie udostępniona w internecie. Pozostałe publikacje przystępne były dzięki zasobom bibliotecznym lub zakupionym.
Na zapotrzebowania niniejszego opracowania dokonano przeglądu znacznej liczby publikacji – w szczególności o najnowszych badaniach - a nie wszystkich dotyczących pieczy naprzemiennej. Ograniczenie się do wybranej liczby publikacji wynikało najczęściej z trudności dotarcia do wszelkich publikacji, posiadając jednak na uwadze dochowanie jak największej wiarygodności prezentowanej w tym poradniku wiedzy naukowej.
Poradnik posłuży osobom, które poszukują obfitej wiedzy naukowej, dowodów i argumentacji przemawiających za korzyściami i przeciwwskazaniami do orzekania pieczy naprzemiennej w wyrokach rozwodowych w porównaniu z powierzeniem realizowania władzy rodzicielskiej jednemu tylko rodzicowi.
Autor niniejszej publikacji dołożył najwyższej skrupulatności, by zawarta w niej treść odzwierciedlała stan aktualnej wiedzy naukowej o pieczy naprzemiennej nad osobą dziecka rozwiedzionych rodziców i była zgodna z obowiązującym prawem.