Słownik etymologiczny polszczyzny potocznej PWN opisuje historię, chronologię, geografię, semantykę i stylistykę i genezę wybranych słów należących do zasobu leksykalnego współczesnej polszczyzny potocznej.
Jest pierwszym w dziejach leksykografii słownikiem etymologicznym potocznego języka polskiego. Gromadzi 710 haseł. Uwzględnia w głównej mierze wyrazy, które nie znalazły dotąd jednoznacznego i zadowalającego objaśnienia etymologicznego.
Słownik pomoże osobom zajmującym się zawodowo etymologią polską i słowiańską poznać pochodzenie wybranych słów i uzupełnić ich znaczenie. Posłuży także doktorantom i studentom filologii polskiej i słowiańskiej.
Zainteresuje wszelkich, których fascynuje język polski, a zwłaszcza rodowód, dzieje, mnogość i piękno polskiego słownictwa. Adam Fałowski, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu im.
Janusa Pannoniusa w Pécsu (Węgry), Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku i Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Wieloletni kierownik Katedry Ukrainistyki Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ.
Doktor honoris causa Uniwersytetu im. Jurija Fed’kowycza w Czerniowcach (Ukraina). Slawista, językoznawca. Autor licznych prac z morfologii i leksykologii historycznej, etymologii i etnolingwistyki języków wschodniosłowiańskich, a także języka polskiego.