Witaj w świecie doskonałych eksperymentów naukowych dla dzieci! Książka ta dostarczy nieoczekiwanek, frajdy i dużo wiedzy, posiada bowiem opisy 105 zabawnych eksperymentów asygnowanych dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat.
Przy okazji mali naukowcy dowiedzą się o koncepcji STEAM. Ten skrót pochodzi od angielskich słów: science (nauka), technology (technika), engineering (inżynieria), art (sztuka) i mathematics (matmatyka).
Wszystkie te dziedziny są ze sobą powiązane na dużo sposobów. Projektowanie struktur mieści w sobie części sztuki i inżynierii. Stworzenie robota wymaga znajomości technologii, inżynierii i nauk przyrodniczych, a pomiar wyników dowolnego doświadczenia naukowego nie może się obejść bez narzędzi matematycznych.
Ta książka ma być jak prawdziwe życie – pokazywać zależności między wszystkimi dziedzinami STEAM-u. Opisy wszystkich doświadczeń zaczynają się od pytań i niedługich wprowadzeń w temat. Każdy z nich mieści listę koniecznych materiałów i proste instrukcje, które przeprowadzą poprzez eksperyment krok po kroku.
Opisom doświadczeń towarzyszą jeszcze sugestie obserwacyjne oraz pytania pobudzające dzieci do głębszego zastanowienia nad tym, co widzą. Każdy eksperyment zakończony jest propozycją jego rozszerzenia lub modyfikacji.
Pobudza to dzieci do formułowania hipotez, czyli naukowych domysłów, dotyczących przebiegu doświadczeń. Większość doświadczeń zakłada, że dziecko będzie bawiło się z osobą dorosłą. Jednak starsze dzieci mogą wykonywać sporo opisanych eksperymentów w pełni samodzielnie.
A co najważniejsze, większość eksperymentów można przeprowadzić korzystając z tworzyw, które posiadasz w domu lub kupisz w sklepie. Wyjątkowo praktycznymi dydaktycznie elementami książki są uwagi pt.
Jak i dlaczego, występujące na końcu opisu każdego doświadczenia. To proste objaśnienia zjawisk zachodzących na poziomie molekularnym. W ten sposób dziecko dowiaduje się, dlaczego eksperymenty przebiegają w określony sposób i jak się to dzieje.
Wiedza ta może być podstawą do projektowania własnych doświadczeń. Zapraszamy do eksperymentowania, które – niezależnie od wyników – jest doskonałą wspólną zabawą dzieci i dorosłych!