Kasa zapomogowo-pożyczkowa w zakładzie pracy to sporo wyzwań i obowiązków dla pracodawcy – czy wiesz, jak je dobrze wypełnić? Opracowanie kompleksowo pokazuje wszystkie aspekty funkcjonowania kasy zapomogowo-pożyczkowej w zakładzie pracy zgodnie z ustawą z dnia 11 sierpnia 2021 r.
o kasach zapomogowo-pożyczkowych. Autor szczegółowo omawia: *zasady funkcjonowania kasy od jej utworzenia, poprzez prawa i obowiązki członków kasy, a także jej organów aż po likwidację kasy; *zasady prowadzenia rachunkowości wraz z przykładowym zarządzeniem w sprawie zasad (polityki) rachunkowości kasy; *dokumenty organizacyjne związane z bytem prawnym KZP, czyli statut i zasady i tryb podejmowania uchwał związanych z działalnością kasy; *zasady kontroli funkcjonowania KZP poprzez uprawnione organy wraz z przykładowymi dokumentami w tym zakresie; *zakres pomocy, do jakiej zobowiązany jest zakład pracy, przy którym działa kasa zapomogowo-pożyczkowa.
Publikację zamyka wyszczególnienie zwykle popełnianych błędów i nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem KZP, a ujawnionych poprzez uprawnione organa kontroli. W książce zawarto także nad wyraz bogatą wzorcową dokumentację dotyczącą wszystkich aspektów funkcjonowania kasy zapomogo-pożyczkowej – wzory statutów, uchwał, decyzji, oświadczeń i innych dokumentów niezbędnych do korzystnego prowadzenia kasy.
Wzory dokumentów dostępne są w wersji edytowalnej w suplemencie elektronicznym (suplement z wzorami można pobrać poprzez Internet, postępując zgodnie z instrukcją zamieszczoną w książce). Publikacja polecana jest z reguły pracownikom zatrudnionym na stanowiskach związanych z obsługą KZP (np.
prowadzącym obsługę kasową, księgowość), osobom wchodzącym w skład zarządów KZP, w skład komisji rewizyjnych oraz uprawnionych podmiotów sprawujących kontrolę nad KZP. Książka ta powinna zainteresować także kierowników komórek finansowo-księgowych oraz głównych księgowych oraz pracodawców, przy których utworzono kasy zapomogowo-pożyczkowe.