Trudno zmierzyć się z myślą, iż statystycznie dwoje lub troje dzieci w każdej klasie doświadczyło jakiejś formy użycia seksualnego. Społeczna świadomość, jak ogromnym ciężarem bywa trauma związana z użyciem, jest wciąż zbyt nieduża, aby móc stworzyć wydajny system ochrony dzieci i młodzieży. Posiadając na uwadze wagę tego tematu, autorki podejmują skomplikowane wyzwanie uwrażliwienia rodziców, pedagogów i duszpasterzy na to zjawisko. Wyjaśniają, czym jest wykorzystanie seksualne, podpowiadają, jak stosownie reagować na sygnały płynące od dziecka, i wskazują skuteczne sposoby prewencji.
Małgorzata Terlikowska i Ewa Kusz obalają mity. Pokazują mechanizmy działania sprawców, mówią o skutkach zastosowania dzieci,w głównej mierze wskazują, jak można je ochronić. Prostym i zrozumiałym językiem. Po tę książkę powinni sięgnąć wszyscy, którym na dzieciach zależy: rodzice, dziadkowie, wychowawcy, nauczyciele, księża i dziennikarze też. Ona po prostu otwiera oczy.
Tomasz Krzyżak, „Rzeczpospolita”
To elementarz, który każdy rodzic i opiekun powinien przeczytać, w głównej mierze dla swych dzieci i podopiecznych. Ale jest i inny powód – to lektura obowiązkowa, żeby móc zbudować świadome społeczeństwo, które przestanie za krzywdy winić ofiary i które odrobi lekcję ze swej własnej ignorancji.
Paulina Guzik, dziennikarka, wykładowca
Ewa Kusz – psycholog, psychoterapeutka, biegła sądowa; wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie; autorka programów prewencyjnych, a także artykułów z zakresu profilaktyki użytkowania seksualnego dzieci i młodzieży.
Małgorzata Terlikowska – z wykształcenia etyk, z zawodu publicystka, dziennikarka i redaktorka. Mama pięciorga dzieci.