Podręcznik „Prawo turystyki" prezentuje nowe spojrzenie na uregulowania prawne dotyczące turystyki. Autorzy – praktycy i badacze tej problematyki – podjęli próbę kompleksowego ukazania przepisów prawa regulujących niepowtarzalne zjawisko społeczne i gospodarcze, jakim jest turystyka.
Zagadnienia prawa turystyki zostały przedstawione jako składnik – w głównej mierze – prawa publicznego. Turystyka stała się w ostatnich latach przedmiotem zainteresowania państwa, a sytuację tę wzmogła na dodatek pandemia COVID-19, podczas której władza publiczna musiała podjąć radykalne działania w obszarze usług turystycznych w Polsce, w szczególności ratujące przedsiębiorców funkcjonujących na tym rynku.
Podręcznik jest asygnowany nie tylko dla studentów i nauczycieli akademickich, ale także dla przedsiębiorców turystycznych i wszelkich zainteresowanych prawnymi aspektami turystyki. Książka mieści opis i analizy prawne ostatnich wydarzeń posiadających zasadniczy wpływ na turystykę, wśród których są m.in.
erupcja wulkanu Eyjafjallajökull, upadek jednego z największych biur podróży Thomas Cook czy pandemia koronawirusa, która stała się stanowczą cezurą dla turystyki. Jest to pierwsze tego typu całościowe opracowanie na temat prawa turystyki ujętego w ramy prawa ustrojowego, materialnego i proceduralnego.
Autorzy liczą na to, iż nowa koncepcja postrzegania turystyki w kontekście systemu prawa sprowokuje dyskusję i stanie się znacznym przyczynkiem do odbudowy tego sektora w nadchodzących latach. W epoce postpandemicznej zmieni się podejście do rynku usług turystycznych, a co za tym idzie – także do regulacji prawnych.
W podręczniku specyfikę tego zagadnienia ujęto w sposób, który powinien być dostępny równocześnie dla przedsiębiorców turystycznych, którzy pozostaną na rynku, jak i tych, którzy dopiero zdecydują się rozpocząć działalność w tej branży.