Opowieść ta nie powinna być postrzegana jako zachęta do nienawiści czy ogólnego potępienia Japończyków. Demonstruje jedynie zagrożenie, jakie niesie ze sobą ten wariant propagandy nacjonalistycznej, w której inne narody powinny być traktowane z pogardą. Przed wybuchem wojny Japończycy oraz żołnierze armii japońskiej byli karmieni opowieściami o bezprawiu i dziczy wśród nikczemnych Chińczyków. Zatem nie jest zaskoczeniem, iż mężczyźni, którzy napotkali nieprzewidzianie zaciekły opór w Szanghaju, będą dawali upust swym nikczemnym żądzom, kiedy tylko przyjdzie okazja, bez zdawania sobie sprawy ze zła, którego dopuszczają się nie tylko wobec Chińczyków, ale także wobec swego honoru narodowego. […] Japońscy politycy konsekwentnie twierdzili, że walczą nie z ludem chińskim, a z chińskim rządem, na czele którego stał gen. Czang Kaj-szek. Nie mogli wybrać jednak sprawniejszej metody na ośmieszenie swego stanowiska aniżeli pozwolenie swoim żołnierzom na brutalne zbrodnie przeciwko ludzkości na chińskiej ziemi.
Edwin Haward, The Terrible Record of Nanking (fragm.)
Masakra nankińska zapisała się jako jedna z najciemniejszych kart w historii świata XX wieku. Jednak z rozmaitych powodów tragedia ta pozostała stosunkowo nieznana ogółowi społeczeństwa Zachodu. Uważamy, że publikacja tego tłumaczenia zapewni zachodnim odbiorcom pełniejsze zrozumienie historii tej zbrodni, a także jej następstw.
Książka Historia masakry nankińskiej jest pracą ważną, zasługującą na uwagę. To pierwsze tak duże opracowanie na ten temat, wykonane poprzez grupę chińskich uczonych z Nankinu. Prezentuje całkowitą historię masakry z perspektywy chińskiej, japońskiej, a także zachodniej: od upadku miasta, poprzez same akty zbrodni, po wysiłki społeczności międzynarodowej mające na celu ratowanie uchodźców i wreszcie procesy zbrodniarzy wojennych. Co znaczne, praca jest w obszernej mierze oparta na świeżo opublikowanym zbiorze materiałów źródłowych na temat masakry.