małe organizacje lokalne powstają przede wszystkim jako odpowiedź na konkretną potrzebę społeczną lub problem, na którego sprawne rozwiązanie przez instytucje centralne, w odczuciu społecznym, istnieją znikome szanse.
Powodem powołania do życia podmiotu trzeciego sektora może być też próba uzupełnienia określonego niedoboru występującego na danym terenie (np. Brak określonej infrastruktury, brak oferty edukacji nieformalnej) czy również zwyczajna chęć poprawy poziomu życia społeczności lokalnej (np.
aktywizacja zawodowa kobiet, promocja działań naturalnych). Niniejsze opracowanie to kompendium wiedzy o organizacjach społecznych. Szczegółowo omówiono zakładanie organizacji, treść statutu, strukturę wewnętrzną, sposób zarządzania i prowadzenia działalności (w tym zatrudnianie pracowników i współpracę z wolontariuszami), przygotowywanie projektów, udział w programach i konkursach ofert na realizację zadania publicznego i pozyskiwanie dofinansowania zewnętrznego i ewentualną uzupełniającą działalność gospodarczą.
Poza fundacjami i stowarzyszeniami szczegółowo przedstawione zostały również koła gospodyń wiejskich, w tym: budowa statutów, rejestracja, konto bankowe i uzyskanie numerów REGON i NIP, uproszczona ewidencja przychodów i kosztów, dotacje dla kół gospodyń wiejskich, nadzór nad działalnością kół i związku kół gospodyń wiejskich.
nierozłączną częścią pozycji jest suplement elektroniczny zawierający wszystkie wzory dokumentów w wersji edytowalnej. Plik suplementu należy pobrać przez Internet – instrukcja innowacyjnania zamieszczona jest w książce.
Zainstalowanie suplementu wymaga systemu operacyjnego Windows.