świeże wydanie światowego bestsellera literatury popularnonaukowej, część pasjonującej kolekcji „50 idei, które powinieneś znać". Jak powstawały malowidła ścienne w starożytnym Egipcie? Dlaczego Leonardo da Vinci pozostawił tak mnóstwo nieukończonych projektów? Kto jako pierwszy użył określenia „impresjonizm"? Czym była sztuka ziemi? Jeżeli kiedykolwiek nurtowały cię te pytania, odpowiedzi wyszukasz w tej książce, będącej świetnym wprowadzeniem do świata sztuki.
W 50 niedługich i wciągających esejach autorka odkrywa przed czytelnikami tajniki arcydzieł – od prehistorycznych malowideł naskalnych po sztukę nowych mediów. Pokazuje wiodące nurty artystyczne, style, odsłania kulisy powstawania popularnych obrazów, opowiada o funkcjach, jakie malarstwo czy rzeźba pełniły przez wieki, objaśnia znaczenie mistrzowskich terminów.
Szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego połączenie różnych składników: tradycji, technik, tworzyw, technologii, otoczenia, wydarzeń społecznych i politycznych i osobowości twórcy zaowocowało powstaniem niespodziewanych, inspirujących lub zaskakujących innowacji w dziedzinie historii sztuki.
50 idei, które powinieneś znać to linia książek wprowadzających w fascynujący świat pytań i zagadnień – tych nieprzystępnych i tych zupełnie podstawowych – które od dawna towarzyszą ludzkości w misji zrozumienia świata.
seria pokazuje najważniejsze teorie i idee z głównych dziedzin wiedzy, stanowiąc genialny punkt wyjścia do dalszej nauki. Obowiązkowa lektura dla każdego początkującego erudyty!