Zjednoczone Emiraty Arabskie – niepokaźny, lecz o sporych możliwościach i potencjale, kraj leżący we wschodniej części Półwyspu Arabskiego jest obecnie modną destynacją wśród Europejczyków, w tym Polaków.
Niesamowity rozkwit gospodarczy, jaki dokonał się w ostatnich latach w tym państwie, przekształcenie się drobnej niegdyś wioski rybackiej w światową metropolię (Dubajj) zwraca uwagę wielu. Państwo to proponuje wachlarz możliwości dla tych, którzy odrzucą ignorancję i zdecydują się na prawdziwe – a nie tylko powierzchowne, proponowane przez przewodniki turystyczne – odkrycie natury jego mieszkańców.
Najłatwiejszą i zdaniem Autorki – najprzyjemniejszą do tego drogą jest wykorzystanie kultury. Od czasów beduińskich aż po dziś dzień poezja stanowi ważny – jeśli nie najważniejszy – filar kulturowy tego kręgu cywilizacyjnego.
Czytanie i tworzenie poezji stanowi nienaruszalną część życia codziennego współczesnego Araba, będącą odbiciem dziedzictwa, wyznawanych wartości i wrażliwości na otaczające piękno, zawarte jednocześnie w otaczającym świecie jak i relacjach z drugim człowiekiem.
wybór Autorki padł na poezję nabaṭī z kilku powodów. Pierwszym z nich jest fakt dużej popularności właśnie tego typu poezji jednocześnie wśród starego, jak i młodego pokolenia. Kolejno pokaźnym jest to, że poezja nabaṭī narodziła się w Zatoce i jest kwintesencją tego regionu.
Na łamach książki Autorka stara się udowodnić, dlaczego omawiany aspekt kultury Zatoki, czyli poezja nabaṭī, jest wyraźny poznawczo dla dalszego rozwoju badań nad językiem i kulturą arabską. Książka ukazuje wybrane fragmenty utworów Muḥammada Ibn Rāšida Āl Maktūma – wiceprezydenta, premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich, władcy Dubajju, jego syna a następcy tronu Dubajju Ḥamdāna Ibn Muḥammada Āl Maktūma oraz Ǧamāla Ibn Ḥuwayriba – doradcy ds.
Kultury rządu Dubajju. Książka podejmuje próbę wyjaśnienia wpływu uwarunkowań geograficznych, historycznych, religijnych i kulturowych na społeczeństwo emirackie. Społeczeństwa żyjącego w kraju z jednej strony rozwiniętym przemysłowo i technologicznie, ale z drugiej strony o silnych, konserwatywnych poglądach.