między miłością a literaturą… Magiczne Wilno czasu buntu i młodych poetów.
Maurycy, młody litewski szlachcic, który traci matkę w dniu narodzin i wychowuje się w podupadłym majątku razem z siostrą i załamanym po śmierci żony ojcem, wyjeżdża do Wilna. Tam przeżywa fascynację pogańską słowiańszczyzną i miłość do kobiety, która ją uosabia. Stawia także pytania o istotę polskiej tożsamości. Odpowiedź znajduje w poezjach starszego kolegi – Adama Mickiewicza…
Tymczasem książę Adam Czartoryski chce zastosować przyjaźń z carem Aleksandrem dla dobra kraju i uniwersytetu w Wilnie. Czy jednak można być lojalnym wobec cara i Polski równocześnie? Z kolei Tomasz Zan z przyjaciółmi filomatami piszą wiersze i pragną kształtować wileńską młodzież. Rodzi się polski romantyzm.
To fascynujący obraz pokolenia naszych pierwszych buntowników na tle tętniącego życiem, poezją i miłością Wilna!
Autorka – Dorota Ponińska – jest absolwentką Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła także amerykanistykę i public relations. Przez kilkanaście lat pracowała w branży PR – zarówno w agencji, jak i w międzynarodowych korporacjach. Była członkiem zespołu ds. Uzyskania przez Warszawę tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Najbardziej ją inspirują dalekie podróże i ciekawe spotkania. Jest autorką trzytomowej sagi historycznej pt. „Podróż po miłość” oraz powieści pt. „Sekrety pani pułkownikowej”.