W czasach, w których ludzie dysponują niemal nieograniczonym dostępem do wiedzy, zmieniły się relacje między laikami i ekspertami i status tych ostatnich. Coraz częściej ich opinie konkurują z opiniami osób, które nie mają wykształcenia czy dużego doświadczenia w danej dziedzinie.
Mimo to z ochotą dzielą się z innymi swymi przemyśleniami, w bezpośredniej rozmowie lub dyskutując na forach internetowych. Głos ekspertów, jednakże wspierany dowodami naukowymi bądź latami praktyki, nieraz okazuje się nie bardziej przekonujący niżeli opinia znajomych albo „przeciętnych użytkowników internetu".
To zjawisko oznacza, że obiektywne cechy legitymizujące ekspertów (takie jak tytuł naukowy czy doświadczenie), nie są już równoznaczne z traktowaniem ich jako wiarygodnych źródeł informacji, a eksperckość (podobnie jak piękno) „jest w oku patrzącego".
W książce Psychologiczne aspekty postrzegania ekspertów i ich rekomendacji Katarzyna Stasiuk pokazuje zasadnicze teoretyczne podejścia do zagadnienia funkcjonowania ekspertów, a także rozważa intrygujące zagadnienie przyczyn i konsekwencji sceptycyzmu wobec ich wiedzy.
Autorka relacjonuje także własne badania nad znaczeniem rozmiarów spostrzegania społecznego, sprawczości i wspólnotowości w spostrzeganiu ekspertów. Ostatnia część książki poświęcona jest psychologicznym aspektom udzielania i przyjmowania rad eksperckich – Autorka poszukuje odpowiedzi na pytanie w jaki sposób udzielane poprzez ekspertów rady wpływają na ocenę ich wiarygodności.