Ostatni uścisk Mamy zaczyna się śmiercią szympansiej matriarchini, imieniem Mama.
Gdy Mama umierała, profesor Jan van Hooff odwiedził ją, by przytulić po raz ostatni. Ich pożegnanie sfilmowano, a nagranie szybko stało się stanowczo lubiane w social mediach. Widok obejmującej profesora Mamy, witającej go szerokim uśmiechem i pocieszającym klepaniem po plecach - gestem niejednokrotnie przypisywanym wyłącznie człowiekowi, głęboko poruszył miliony ludzi.
Frans de Waal, w swej najnowszej książce, koncentruje się na emocjach naczelnych, iluzji wolnej woli, świadomości zwierząt oraz życiu i śmierci. Stawia śmiałą, a być może nawet bezprecedensową tezę, że nie ma ludzkich emocji, których nie posiadałyby zwierzęta; są one uniwersalne i ponadgatunkowe.
Pytanie nigdy nie brzmiało: czy zwierzęta posiadają emocje, lecz w jaki sposób nauka była w stanie tak długo ich nie dostrzegać. Jakim cudem robiliśmy wszystko, żeby odmówić zwierzętom czegoś tak oczywistego? - Frans de Waal
Urzekająca książka, pełna współczucia i wglądu w życie zwierząt, w tym ludzi –Yuval Noah Harari, autor książki Sapiens. Od zwierząt do bogów.
Frans de Waal jest jednym z najistotniej wpływowych prymatologów, który zmienia sposób, w jaki myślimy o ludzkiej naturze. To ważna i mądra książka – Robert Sapolsky, autor książki Dlaczego zebry nie mają wrzodów?
Obserwacje de Waala otwierają nam oczy i zmuszają do zmiany paradygmatu. Gdy skończysz czytać tę pasjonującą książkę, już nigdy nie pomyślisz o zwierzętach jako o gatunku gorszym – „People”