Książka autorstwa Dawida Achesona jest tajemniczą wycieczką po najważniejszych zagadnieniach matematyki, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Autor matematykę demonstruje jako grę i przygodę niezależnie od tego czy mówi o matematyce elementarnej czy bardziej innowacyjnej.
Książka ta przybliża klasyczne zagadnienia matematyczne w sposób zrozumiały, zabawowy, wręcz zaskakujący. Stara się wyjaśnić czym naprawdę zajmuje się matematyka, dzieli się z czytelnikiem jej magią i błyskotliwem.
Autor chociaż pobieżnie omawia klasyczne zagadnienia matematyki, to robi to dogłębnie, łącząc je w całość, jednocześnie nie wprowadzając żadnych założeń. Tytuł książki nawiązuje do prostej arytmetycznej sztuczki na ilośćch, z którą Autor zetknął się jako 10-letni chłopiec - „pozornie różnorodne sumy" zawsze dają wynik "1089".
W rozdziale pierwszym autor wyjaśnia, że pierwszą matematyczną nieoczekiwanką dla niego była „sztuczka 1089", z którą się zetknął jako chłopiec w wieku dziesięciu lat. W czasie podróży, co jakiś czas, autor demonstruje czytelnikowi nowe zagadnienia matematyczne, podając je jako zaskakujące sztuczki liczbowe, geometryczne czy błędy wraz z rysem historycznym, tak żeby wyruszyć dalej w podróż, po kolejnych rozdziałach prowadząc czytelnika przez zagadnienia algebry, geometrii, obowiązkowo poprzez graficzny dowód twierdzenia Pitagorasa, elementy topologii, rachunek algebraiczny, teorię grafów, wskazując na zaskakujące połączenia pomiędzy liczbą? (pi), e i jednostką urojoną i, by wyjaśnić za pomocą wyników Keplera i Newtona czym jest rachunek różniczkowy, następnie przejść do teorii chaosu oraz liczb zespolonych, wskazując, że czasami zaskakujące połączenie nie leży w matematyce,między matematyka a realnym światem.
Oprócz wyjaśnień samych zagadnień matematycznych, autor zwraca uwagę na potrzebę dowodzenia twierdzeń, co jest cenną uwagą dla czytelnika. Książka składa się z krótkich 16 rozdziałów opatrzonych osobistą narracją Autora.
Każdy rozdział dotyczy potężnych „zagadnień" matematyki przedstawionych w pewnym kształcie historycznym, jest on pełen zagadek, niespodziewanych połączeń, bardzo starannie dopracowany, wzbogacony szatą graficzną tworzoną poprzez światowej sławy ilustratorów.
Jest to wyjątkowo niebanalna książka o matematyce, napisana poprzez matematyka, adresowana do osób, które lubią przygody, gry, nieoczekiwanki i zagadki matematyczne. Książka „1089 + All That = A Journey into Mathematics" jest inspirującą lekturą, wypełnioną zaraźliwym entuzjazmem.
Książka pt. „1089 and All That: A Journey into Mathematics" autorstwa Dawida Achesona to konwencjonalne arcydzieło, które powinno trafić w ręce osób, które nie lubią matematyki, jak i jej pasjonatów. Pasjonatom matematyki daje ona świeże, świeże spojrzenie na zagadnienia z zakresu matematyki omawiane w książce.
dr Krystyna Białek (WMIiE UZ)