Śluby i randki to wspaniały temat na scenariusze. Wie o tym Hollywood, wiedział o tym też Szekspir, autor Snu Nocy Letniej. Akcja utworu rozgrywa się w Atenach, gdzie książe Tezeusz planuje swój ślub z Hipolitą, królową Amazonek. Jakby tego było mało na scenie pojawia sie także Egeusz, ze sprawą swej córki, którą chce zeswatać z arystokratą Demetriuszem. Ale Hermia jak na złość, kocha Lizandera. Tezeusz daje jej wybór: wyjdzie za Demetriusza, a jeżeli się nie zgodzi, zostanie skazania na karę śmierci, albo pójdzie do klasztoru. Na skutek czego Hermia ucieka z Lizanderem do lasu, gdzie nie obowiązuje ateńskie prawo.
Jednak leśne zacisze nie zapewnia udanego związku. Tutaj psotny elf Puk opowiada o problemach w relacjach elfickiego króla Oberona i królowej Tytanii. Oberon jest zazdrosny, i kłóci się z królową. Wpada na szalony pomysł - przygotowuje magiczny napój, który niestety dostaje się w niepowołane ręce. To wydarzenie powoduje lawinę zawiłych następstw, zarówno dla ludzi, jak i elfów. Jakby tego było niedużo, poddani, przygotowujący sztukę na przyjęcie weselne księcia Tezeusza, fundują czytelnikom nie lada zabawę.
Ta wielowątkowa komedia na korzystne zagościła w kanonie lektur obowiązkowych. Jest ciągle modna wśród czytelników, gdyż nie tylko w żartobliwy sposób opowiada o kłopotach miłosnych, lecz balansuje także na krawędzi fantazji i świata rzeczywistego. Dzieło doczekało się w dodatku wielu adaptacji filmowych. Swoje filmy, na podstawie Snu Nocy letniej nakręcili między innymi Max Reinhardt (1935), William Dieterle i Peter Hall (1968) i Woody Allen (1982).