Rozwój gospodarczy miast i całych regionów, a także jakość życia ich mieszkańców zdeterminowane są poprzez stan infrastruktury logistycznej. Do kluczowych komponentów świadczących o spektakularności danego miasta i regionu można zaliczyć: przystępność komunikacyjną, dobre warunki dla osób prowadzących działalność gospodarczą, różnorodną bazę ekonomiczną oraz warunki życia na danym terenie.
przystępność komunikacyjna miasta i regionu to wypadkowa m.in. Sieci drogowych i kolejowych, węzłów komunikacyjnych i transportowych, bezpośrednich połączeń komunikacyjnych na odpowiednim poziomie, w tym międzynarodowych.
Wałbrzych od wielu lat przechodzi trudny okres restrukturyzacji, rozwijając się jako jeden z regionalnych ośrodków kulturalnych, administracyjnych i turystycznych Dolnego Śląska. Jednocześnie jest to jeden z największych ośrodków przemysłu motoryzacyjnego w Europie Środkowej, a Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST PARK" (WSSE) zaliczana jest do jednych z najkorzystniejszych lokalizacji inwestycyjnych.
obecnie WSSE ma tereny w 58 lokalizacjach południowo-zachodniej Polski, w bezpośrednim sąsiedztwie Niemiec i Czech. Wśród ok. 220 inwestorów działają globalne koncerny, jak w dodatku małe i mikro przedsiębiorstwa.
Aspekty te sprawiają,jednocześnie lokalnie, jak i regionalnie wykonywanych jest sporo przepływów logistycznych (w tym ludzi, środków transportowych, ładunków), a interesy przedsiębiorców czasem kolidują z potrzebami mieszkańców poszczególnych gmin.
Wałbrzych jest także liderem Aglomeracji Wałbrzyskiej (AW), która powstała 04.04.2012 r., na mocy podpisanej „Deklaracji Aglomeracji Wałbrzyskiej". W tym kontekście szczególnie wyraźna stała się realizacja koncepcji stabilnego rozwoju i zintegrowanego zarządzania rozwojem terytorialnym 22 gmin, które obecnie tworzą Aglomerację.
Kilkuletnia historia i wspólne działania w ramach obszaru praktycznego, jakim jest AW skłoniły autorki monografii do podjęcia w 2016 roku decyzji o realizacji projektu badawczego pt. Wpływ rozwoju logistyki na konkurencyjność Aglomeracji Wałbrzyskiej – analiza i ocena współczesnych trendów, finansowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im.
Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu (PWSZ AS). Za cel główny badań przyjęto: rozpoznanie wykonywanych w AW koncepcji rozwojowych, w kontekście społeczno-gospodarczych uwarunkowań rozwoju logistyki (w tym infrastruktury logistycznej) Wałbrzycha i gmin należących do AW i wyodrębnionie rekomendowanych działań prorozwojowych w wybranych obszarach.
Projekt zrealizowano w ciągu dwóch lat (grudzień 2016 - grudzień 2018), a jego skutkiem końcowym jest oddana w ręce Czytelników monografia. Na strukturę książki składa się wstęp, siedem rozdziałów i podsumowanie - odpowiadających przyjętej strategii badawczej.
W opracowaniu podkreślono rolę logistyki nie tylko w produktywnym funkcjonowaniu miast i regionów, poprawie jakości życia ich mieszkańców i innych grup interesariuszy, ale także jej znaczny wpływ na konkurencyjność tych obszarów.
W ramach przeprowadzonych badań empirycznych znalazło się mnóstwo analiz dokumentów strategicznych, budżetów gmin, a także informacji statystycznych, dotyczących m.in. Demografii, rynku pracy, czy też potencjału gospodarczego poszczególnych gmin AW.
Kluczowa w kontekście podejmowanego poprzez autorki tematu była analiza i ocena podejmowanych na tym obszarze działań inwestycyjnych w zakresie infrastruktury logistycznej – w tym analiza wydatków inwestycyjnych ponoszonych poprzez poszczególne gminy (w latach 2015-2017) na infrastrukturę transportową.
Analizie poddano także zrealizowane w latach 2007-2013 projekty transportowe, a także aktualnie realizowane i planowane do realizacji kluczowe (w kontekście rozwoju całego regionu) projekty inwestycyjne. Integralną częścią badań były przeprowadzone wśród mieszkańców, przedsiębiorstw i jednostek samorządów terytorialnych (JST), należących do AW badania ankietowe i wywiady pogłębione, w wyniku których pozyskano opinie od 1150 mieszkańców, 40 przedsiębiorstw, a także 19 JST - reprezentowanych poprzez 24 przedstawicieli zarządów gmin.
W monografii skupiono się w głównej mierze na infrastrukturalnym i zasobowym potencjale logistycznym AW. W nieco mniejszym natomiast wymiarze opisana została logistyka, jako system logistyczny opisywanego obszaru, co w opinii autorek stanowi ciekawe pole do dalszych badań w tym temacie.
nakłaniając Czytelników do lektury, liczymy, iż pewne jej elementy będą stanowiły niebanalne zarzewie do rozmów, a być może inspirację do kolejnych badań i działań na rzecz rozwoju Wałbrzycha i poszczególnych gmin regionu – w tym infrastruktury logistycznej.
Wyniki analiz i prezentowane w opracowaniu rekomendacje mogą być ergonomiczne dla praktyków i ludzi nauki, których zainteresowania skupione są wokół rozwoju terytorialnego (ekonomicznego, społecznego, infrastrukturalnego itd.), w tym koncepcji tj.
zrównoważony rozwój, zintegrowane zarządzanie rozwojem terytorialnym, czy także Smart City.