Człowiek vs Komputer opowiada o ludziach uwikłanych pomiędzy błędnymi przekonaniami a błędami w oprogramowaniu. Przeczytasz o osobach niewidzialnych dla komputerów, o tym, jak pozostawienie domyślnego hasła doprowadziło do apokalipsy zombie i dlaczego linie lotnicze rozdają czasami darmowe bilety.
Ale to z reguły książka o tym, jak uniemożliwiać takim problemom, jak ich unikać i jak minimalizować ich skutki. Nasze życie jest coraz bardziej uzależnione od komputerów – jesteśmy śledzeni, monitorowani i kategoryzowani poprzez oprogramowanie, bezustannie doprowadzające kolejne rzeki danych do oceanu informacji zwanego „big data".
W tym nowym, perfekcyjnym świecie ludzie nie są w stanie samodzielnie radzić sobie z nadmiarem danych. Rządy i firmy polegają na komputerach, które maja samoczynnie wykrywać oszustwa, przewidywać zachowania i egzekwować prawo.
mało elastyczne automaty, niedużo inteligentniejsze od lodówki, podejmują dziś decyzje na wagę życia i śmierci. A przecież wszystkie te systemy komputerowe są tworzone przez ludzi – którzy posiadają może najlepsze intencje, lecz są omylni i popełniają błędy; są mądrzy, ale zapominają o ważnych sprawach; posiadają pokaźne plany, lecz działają pod presją czasu.
Kiedy następnym razem uderzysz głową w cyfrowy mur, historie z tej książki pomogą ci lepiej zrozumieć co się właściwie dzieje i pokażą, gdzie należy szukać problemów. Dla osób wytwarzających oprogramowanie książka będzie pomocą w odkryciu heurystyk, które można wykorzystać w czasie analizy, programowania czy testowania,tworzyć systemy mniej podatne na błędy.