Do omówionych w książce dóbr marnotrawiących wartość należą: żywność (zwłaszcza świeże warzywa i owoce, produkty mleczne), produkty firm farmaceutycznych (zwłaszcza leki), substancje radioaktywne używane w diagnostyce obrazowej, krew i produkty krwiopochodne, lecz też odzież i inne towary, których wartość spada ze względu na przemijającą modę.
Głównym celem autora było przedstawienie modeli i efektywnych algorytmów dla nieliniowych i stochastycznych problemów przewozu dóbr marnotrawiących wartość. Ze względu na niewielką liczbę prac na ten temat osiągnięcie postawionego celu zagwarantuje pionierski charakter niniejszego opracowania.
Służą temu cele szczegółowe: matematyczny opis problemu przewozów dóbr trwoniących wartość i prezentacja algorytmów ich rozwiązywania; analiza sprawności przedstawionych algorytmów oraz modelowanie solidnych sytuacji decyzyjnych związanych z przewozami.
Autor uwzględnia w ten sposób teoretyczny, empiryczny i aplikacyjny aspekt problemu. O wartości monografii decyduje z reguły przedstawiony w niej badawczy dorobek autora: modele oparte na sieciach jednowarstwowych i algorytmy rozwiązywania odpowiednich zadań optymalizacyjnych (rozdział 2 i 3); stopniowe uogólnienie modeli i algorytmów dla sieci jednowarstwowych na sieci dwuwarstwowe, wielowarstwowe i topologicznie uporządkowane sieci o dowolnym kształcie (rozdział 4); omówienie modeli i algorytmów dla problemów wieloasortymentowych równocześnie jednowarstwowych, jak i bazujących na sieciach logistycznych o dowolnej strukturze (rozdział 5); modele i algorytmy dla problemów, w których oprócz kryterium minimalizacji kosztu albo oczekiwanego kosztu występują na dodatek uzupełniające kryteria – czasu albo ryzyka, mierzonego zmiennością oczekiwanego kosztu (rozdział 6).