Z przedmowy... Monografia "Chemia leków z elementami chemii medycznej" jest kolejną tego typu pracą powstałą w Katedrze i Zakładzie Chemii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
(...) Przy omawianiu poszczególnych grup leków uwzględniono: budowę chemiczną i nazewnictwo (nazwę INN – zapisana kursywą, niektóre nazwy preparatów – wersalikami, nazwę chemiczną; atrybuty fizykochemiczne istotne dla przystępności biologicznej, aktywności farmakologicznej, otrzymania określonej postaci leku itp.; komórkowy mechanizm działania; zależność działania od budowy chemicznej; metabolizm i jego znaczenie dla aktywności i toksyczności i nieraz interakcje i działania niechciane.
Dynamiczny rozwój nauk medycznych w ostatnich latach umożliwił poznanie patomechanizmu wielu schorzeń i mechanizmów działania leków, co zaowocowało wprowadzeniem do lecznictwa nowych leków (niejednokrotnie o nowych mechanizmach działania), produktywnych w terapii schorzeń,których leczenie jeszcze kilka lat temu było niemożliwe.
Uwzględniając osiągnięcia ostatnich lat w zakresie chemii leków, w niniejszej monografii wprowadzono świeże rozdziały, a w pozostałych przedstawiono nowe leki i osiągnięcia w zakresie mechanizmu ich działania, wykorzystania i bezpieczeństwa terapii.
(...) Monografia jest bogato ilustrowana pokazującymi punkty uchwytu działania leków schematami, które ułatwiają zrozumienie wpływu danego leku na cykl przywrócenia równowagi fizjologicznej.