Anita Czupryn, była korespondentka „Polska The Times", w 300-lecie koronacji Cudownego Obrazu Jasnogórskiego wybiera się w podróż do Częstochowy, żeby to sprawdzić. Autorka dociera do nigdy nieopublikowanych jasnogórskich dokumentów - z właściwą sobie dociekliwością i wnikliwością - przeprowadza szereg rozmów z kronikarzem na Jasnej Górze, Ojcem Melchiorem Królikiem OSPE, zwanym także Strażnikiem Cudów.
Książka posiada spis największych, a także najbardziej ładnych cudów, które miały miejsce na Jasnej Górze w latach 1929-2016.
To była środa, 15 sierpnia 1951 roku. Obfita uroczystość – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Tam, dziękując za wszystkie łaski, żegnając się z Matką Bożą i własnym życiem, kobieta, nie prosząc o nic, otrzymała uzdrowienie. Do domu wróciła jak nowo narodzona. Gdy zgłosiła się do kliniki, lekarze oniemieli. „Kto cię leczył, gdzie ty byłaś?" „Na Jasnej Górze, u Matki Bożej". Lekarze do karty leczenia wpisali: „Pacjentka ozdrowiała w niewytłumaczalny sposób".
Ludzie, o których piszę - tłumaczy we wstępie autorka - choć często przedstawieni jedynie za pomocą inicjałów, są prawdziwi. Historie, które się wydarzyły, są prawdziwe. Lecz nade wszystko prawda, jaką starałam się tu zawrzeć, wyraża jedno: sporo jest dowodów na to, że cuda wciąż się wydarzają.
Fragment Przedmowy:
„(…) Chcemy sławić naszą Królową, wychwalać Jej dobroć, dawać świadectwo Bożej potęgi i miłosierdzia. I temu właśnie ma służyć książka, którą trzymają Państwo w ręku. Mieści opisy niezwykłych zdarzeń mających miejsce w życiu zwykłych ludzi, za którymi orędowała Pani Jasnogórska.
Ufamy, że historie te wzmocnią wiarę w moc wstawiennictwa Maryi i na nowo ukażą Jej żywą występowanie w naszym – jak mówił św. Jan Paweł II – Sanktuarium Narodu.(…)
Marian Waligóra OSPPE
przeor klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze
Książka ma rekomendację Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.