Twórczość Petera Weira jest owocem spotkania kina gatunków i kina artystycznego oraz kina australijskiego i kina hollywoodzkiego (a w tle jeszcze kina europejskiego). W świetle najnowszych badań demonstruje się ona jako fenomen o charakterze transnarodowym, efekt kompilacji wątków zaczerpniętych z najróżniejszych systemów kulturowych.
Książka zdaje relację z dokonującej się w ostatnich latach zmiany perspektywy w postrzeganiu dorobku Weira: od interpretacji zogniskowanych na zagadnieniach duchowych do wątków eksponujących status autora funkcjonującego w warunkach tzw.
„globalnego Hollywoodu". Prezentujene są w niej także najważniejsze aspekty wędrówek, którą odbywają bohaterowie filmów reżysera w poszukiwania głębszego wymiaru egzystencji, pozwalającego określić im swoją tożsamość oraz przynależność w świecie, w którym „wszystko początkuje się i kończy we właściwym miejscu i czasie".
Inny / Obcy. Transnarodowe i transgresyjne motywy w twórczości Petera Weira to zatem publikacja kierowana nie tylko do kulturoznawców i filmoznawców, ale także do wielbicieli kina, pragnących skonfrontować własne interpretacje filmów takich jak Piknik pod Wiszącą Skałą, Ostatnia fala, Truman Show czy Niepokonani z opiniami równocześnie rodzimych, jak i zagranicznych badaczy.