Trójkąt to uniwersalny symbol szczęścia, medytacji, światła. Wielką Triadą Platońską nazywa się też trzy pokaźne Idee tj. Dobro, Prawdę i Piękno jako objawienie niedostępnej dla umysłu najwyższej idei, Jedni.
Triada to literacka wędrówka po trójkącie geograficznym – między Jurą Krakowską, Kolumbią a Birmą w poszukiwaniu przestrzeni spotkania świata materialnego i metafizycznego. Każda podróż, także duchowa musi rozpocząć się jednak od wyznaczenia swojej pozycji we Wszechświecie, czemu doskonale służy dynamicznie rozwijająca się, a w Polsce dotąd nieopisana sztuka wizualizacji kosmosu, space art.
Z taką perspektywą autor zabiera czytelnika w góry Sierra Nevada w Kolumbii zamieszkane przez Indian Kogi uwielbianych za najlepiej zachowaną cywilizację prekolumbijską, żeby zmierzyć się z ich światopoglądem i pojęciem aluny, którego do dziś nie udało się adekwatnie wyjaśnić badaczom.
Aluna wydaje się bowiem wykraczać poza nasz aparat pojęciowy – pomiędzy słowami „nauka”, a „duchowość” ciągle stawiamy spójnik. Swoje zdanie na jego temat posiadają buddyści, dlatego autor zabiera czytelnika do Birmy, jednego z najmocniej konserwatywnych krajów buddyjskich, opowiadając o zapomnianej sztuce walki, fuzji sacrum i profanum i tajemniczym stworzeniu, które dzieli ludzi, bo pozostaje kwestią wiary.
Praca zajęła II miejsce w konkursie „Nauka a duchowość”, zorganizowanym poprzez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz Tygodnik Powszechny, rozstrzygniętym poprzez jury w składzie: ks. Prof. Michał Heller, ks. Adam Boniecki.
kolekcja PIĄTY wymiar