najistotniej znana polska doktor weterynarii w podróży po egzotycznej Amazonii.
Osobiste wspomnienia z podróży, kolorowy reportaż czy może niecodzienny przewodnik po Amazonii? niewątpliwie każdy z tych elementów znajdziemy w najnowszej książce Doroty Sumińskiej, która odbyła wyprawę w kolejne egzotyczne miejsce, tym razem do Kolumbii, Peru i Brazylii. Razem z autorką zasłuchujemy się w dziwy zachwycającego świata wiecznie żywej dżungli.
nieraz niebezpieczne i zawsze pouczające spotkania ze światem egzotycznych zwierząt dają asumpt do snucia opowieści o przyrodzie, losie zwierząt i wpływie człowieka na środowisko naturalne. W książce znajdujemy bogatą i słuszną refleksję na temat ekosystemu, zagrożonych gatunków, lecz i przemian w mentalności człowieka sporej cywilizacji, który niegdyś podbił dzikie tereny Amazonki, a dziś czyni z nich obiekt nachalnej turystycznej ciekawości.
Różowe delfiny, małpy wełniaki, białe nietoperze, tukany, anakondy i jaguary, a także sporo innych rzadkich zwierząt wypełnia niemal każdą stronę książki. Jednak Balią poprzez Amazonkę to nie tylko relacja z wyprawy miłośniczki zwierząt, ale także oszałamiający reportaż o kulturze potomków Indian. Sumińska analizuje wyjątkowo wysoką pozycję kobiety w społeczeństwie kolumbijskim. Prezentuje obraz odważnej, przedsiębiorczej i ambitnej kobiety, która zna własną wartość i nie boi się bycia silną.
Sumińska porywa plastycznością opowieści, dreszczykiem emocji, który nierzadko towarzyszy jej i czytelnikowi oczekującemu kolejnego spotkania z nietoperzem-wampirem albo kajmanem. W dodatku co rusz oszałamia nas niebywałą wiedzą dotycząca gatunków zwierząt, ich zwyczajów, którą dzieli się z czytelnikiem w sposób anegdotyczny, nienachlany, a głównie ciekawy.