"Kłamstwo Bastylii" ujawnia prawdę o wielkiej Rewolucji Francuskiej, poprzez którą próbowano wcielić w życie utopijną wizję republiki. najbardziej radykalni ideolodzy i przywódcy buntu, jakobini, mieli poczucie, że realizują projekt społeczny,który nigdy nie istniał w epoce nowożytnej. Miał on stanowić ostatni krok społeczeństwa ku wyzwoleniu i początku nowej ery. Jaki był naprawdę?
W czasie Rewolucji zamordowano ok. 100 tys. Ludzi, niechętnym przemianom. Niektórzy historycy interpretują to wydarzenie jako pierwsze ludobójstwo w historii Europy. Po obaleniu monarchii funkcjonował kłamliwy system propagandy: próbowano za wszelką cenę zmienić obyczaje i język. Poprzez zmiany językowe chciano usprawiedliwić gwałt i wykuć nową świadomość. Równość wszystkich ludzi miała zostać zamanifestowana poprzez wprowadzony 10 czerwca 1792 roku nakaz tytułowania wszelkich: „obywatelu” (powtórzony w Rosji porewolucyjnej, ale i w Polsce za rządów „jedynej” partii). Inne próby wprowadzania nowomowy historia oceniła bardziej ascetycznie...
Dzieło Andrzeja Ciska łączy realistyczny opis fakty z wymiarem albumu, którego ryciny są otoczone grozą pokazujenych wydarzeń. Autor stawia potężną i jednoznaczną tezę: gloryfikacja sporej Rewolucji nie znajduje potwierdzenia w faktach historycznych, a z tymi nie można dyskutować.