Autorka, Maria Bury, w kolejnym już 23 tomiku pod tytułem Rydwany czasu konsekwentnie przybliża czytelnikom krótką wierszowaną formę haiku. To rodzaj wiersza, który powstał w Japonii. Składa się z trzech wersów o strukturze 5-7-5 sylab. Haiku niejednokrotnie koncentruje się na naturze albo porach roku. Forma została opracowana poprzez poetów japońskich w XVII wieku. W Europie poeci tworzący haiku wypracowali własną formułę pisania tych wierszy, nie za każdym razem do końca zgodną z tradycyjnym japońskim haiku. Poetka nie zważając na mody i style literackie ma swój własny sekret tworzenia wyjątkowo niebanalnych, mądrych i pięknych haiku.
Być może dlatego, iż jej teksty poruszają zróżnicowaną tematykę, a ich bezpretensjonalność i prostota namawia czytelnika do zatrzymania się na chwilę i oderwania od codziennego zgiełku i blichtru, w który zbyt łatwo dajemy się wplątać. Spojrzenie autorki na codzienność rewelacyjnie oddają poniższe teksty:
Myśl rodzi słowa
trakt od słowa do czynu
bywa z wawrzynu
niewielkie conieco
słówko iskra, zarzewie
oby nie w gniewie
Domyślić się należy, iż tytuł tomiku Rydwany czasu jest metaforycznym wyrażeniem odnoszącym się do nieubłaganego, nieuniknionego upływu czasu.Termin Skrzydlaty rydwan czasu ma poetyckie źródło w XVII-wiecznej poezji Andrew Marvella. Uważał on, że żaden człowiek nie jest bezludną wyspą, że podlegamy prawom natury i nasze ciało, nasz umysł, nasze uczucia, w tym miłość są zmienne.
To ładne przesłanie na swój sposób przepięknie ujęła poetka Maria Bury.