Juliusz Słowacki miał niewątpliwie spory talent poetycki, naznaczony czymś, co uwielbiano niegdyś za jego skazę, czyli inspirowania się cudzymi myślami, dziełami, poetyką i estetyką. Mimo iż ciągłość kultury, literatury, sztuki, sprawia nieprzerwane nawiązywanie do przeszłych dokonań w tych dziedzinach poprzez kolejnych artystów, wpisywanie się zwłaszcza w niektóre systemy myślowe (takie jak mit, mistycyzm, mesjanizm) u Słowackiego jest stanowczo silnie zauważalne. Zwrócić należy przy tym uwagę na luźne poruszanie się tego poety po obszarach szeroko rozumianej kultury: literatury, sztuki, religii, folkloru i czerpania z nich pewnych części, z których generujeł on własną całość.
typowe dla Słowackiego są także poszukiwania w dziedzinie estetyki, a także poetyki dzieła. W niniejszej książce omówione zostają zwłaszcza zabiegi poetyckie (takie jak symbolika, topika, metaforyka),
a także sposób kształtowania postaci bohaterów jego dzieł, oglądany również w szerszym kontekście literatury romantycznej. Kolejnym przedmiotem rozważań jest estetyka poety rozpięta pomiędzy dwiema kategoriami, błyskotliwa i brzydoty, a przejawiająca się w różnych tematach i aspektach dzieł Słowackiego, charakteryzujących się niejednokrotnie swoistą opozycyjnością, nie tylko estetyczną, lecz też ideową i tematyczną. Pod uwagę wzięty został także wpływ idei na kształt artystyczny jego dzieła, bądź przeciwnie, dominowanie motywacji estetycznej nad sposobem ujęcia problematyki utworu.