Pierwszy cesarz Rzymu, władca imperium przez czterdzieści cztery lata, urodził się na prowincji, w plebejskiej rodzinie. Jak dotarł na szczyt i został założycielem zachodniej cywilizacji?
Oktawian August, adoptowany syn Juliusza Cezara, pojawił się nieoczekiwanie na scenie politycznej po idach marcowych. Rozpętał wojnę domową, by pomścić zabójstwo przybranego ojca, i został konsulem – najmłodszym w historii Rzymu. Dlaczego lud Rzymu powierzył władzę dziewiętnastolatkowi?
Oktawian uczynił się monarchą absolutnym. Przechytrzył wszystkich głównych przeciwników. Doczekał się praprawnuka i umarł we własnym łóżku w otoczeniu rodziny i przyjaciół, czczony jako bóg. Ale jakim był człowiekiem?
„Jest mnóstwo książek o pierwszym cesarzu Rzymu,z całą pewnością nie ma żadnej tak optymalnie oddającej sylwetkę Oktawiana Augusta". „The Times"
Richard Holland szuka prawdy w świadectwach miłośników Augusta i jego przeciwników. Demonstruje niemało twarzy Oktawiana: bezlitosnego w dążeniu do zdobycia władzy polityka, staroświeckiego konserwatysty, zasadniczego ojca, niezmordowanego kochanka, despoty, a zarazem człowieka wrażliwego na cudzy los. Rysuje także obraz patrona złotego wieku literatury i sztuki
i władcy, który zapewnił pokój i dobrobyt pokaźnej części ówczesnego świata i stworzył podwaliny pod innowacyjną Europę.
RICHARD HOLLAND to brytyjski pisarz, wieloletni dziennikarz „The Times", znawca historii starożytnej, autor m.in. Biografii Neron.