Pierwszy z planowanych trzech tomów autobiograficznej prozy wybitego krytyka i historyk kultury. Niezwykle osobista, zarazem głęboko refleksyjna, prezentująca pokaźny kulturowo-historyczny horyzont opowieść o powojennym dzieciństwie na Ziemiach Zachodnich.
FRAGMENT Dom, który przejęliśmy dość wcześnie, zastaliśmy już opuszczony, dzięki czemu uniknęliśmy, ojciec za nas wszystkich, bezpośredniego udziału w wysiedlaniu poprzedników i wypowiadaniu lodowatej formuły: Sie fahren nach Altreich, ihr Vaterland1.
Niemieccy mieszkańcy Kotliny uważali ją na pewno za swój Vaterland, może nawet za Altreich, choć do Rzeszy włączeni zostali dopiero poprzez Bismarcka. Mieszkanie nie było jeszcze zrabowane i pozostało częściowo umeblowane, podobnie zakład krawiecki na parterze, wyposażony w maszyny, stoły i żelazka, a nawet w stojące lustro krawieckie z bocznymi skrzydłami na zawiasach, zezwalające klientce obejrzeć się nie tylko od stóp do głowy, lecz też z boków i z tyłu.
broniliśmy to lustro przez wszystkie perypetie, aż w końcu, jako prawowity spadkobierca, oddałem je przyjacielowi do garderoby teatralnej. Ojciec przybył do Kotliny wczesnym latem 1945 roku, kiedy tylko przekonał się, iż w rodzimym Rawiczu nie ma już do czego wracać, i on, ten człowiek śródpolskich nizin, który przez całe poprzednie życie żadnych chyba gór nie widział, bo nawet podczas pierwszej sporej wojny stacjonował nad morzem, udał się na wyprawę cokolwiek awanturniczą, tym bardziej iż podjął ją sam, gdyż jego dorosłe już córki, a moje siostry odmówiły współdziałania i udały się na dodatek na Zachód, ale do Żar i na własną rękę.
W Jeleniej Górze znalazł się na przełomie czerwca i lipca, nie tylko postarał się o swój przydział, ale też zaczął działać społecznie, skoro już w sierpniu zarejestrował wraz z kolegami cech krawców, którego starszym, czyli cechmistrzem, go wybrano.
Było to już po pierwszej, dzikiej, jak się ją określa choćby w oficjalnych opracowaniach, akcji wypędzania Niemców przeprowadzonej w czerwcu przez wojsko, milicję i zwyczajnych rabusiów ze skrytego poduszczenia tworzących fakty dokonane przed rozpoczęciem poczdamskiej konferencji pokojowej, na której miały zapaść rozstrzygnięcia graniczne.
Andrzej Mencwel - krytyk, eseista, historyk literatury i kultury polskiej, prozaik. Urodzony (1940) w Tarnobrzegu, do szkół chodził w Jeleniej Górze i w Żarach, studiował w Uniwersytecie Warszawskim, gdzie następnie wykładał (z przerwą 1968-1975) kilkadziesiąt lat.
Profesor nauk humanistycznych, wypromował niemało magistrów i ponad dwudziestu doktorów. Jest ojcem dwóch synów, a także dziadkiem siedmiorga wnucząt. Wydał m. In. Etos lewicy. Esej o narodzinach kulturalizmu polskiego,1990, 2009; Przedwiośnie czy potop, t.
I 1997, t. II 2019; Wyobraźnia antropologiczna. Próby i studia, 2006; Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX, 2014; Toast na progu, 2017. Tytuł Powieść z życia. Strona ojca Autor Andrzej Mencwel Wydawnictwo Nisza EAN 9788366599482 ISBN 9788366599482 Kategoria Literatura, Biograficzne liczba stron 430 Rok wydania 2022 Oprawa broszurowa