Włoszki uczestniczące w walkach partyzanckich w okresie tzw. Risorgimento celowo prowokowały, pozując do zdjęć ze strzelbą i w podkasanej nad kolano spódnicy. Chciały w ten sposób podkreślić, iż zerwały z klasyczną rolą kobiety włoskiego Południa.
Nie przewidziały jednak, że w powszechnej pamięci przetrwają głównie jako erotyczna ciekawostka na tle obyczajowości XIX w. Kanwą powieści są wydarzenia autentyczne: przełomowy ruch ludowy, który towarzyszył włoskim walkom o zjednoczenie kraju.
Z naturalistyczną pasją autorka ukazuje brutalne sceny z życia znikomych miejscowości południowych Włoch, w których nadal króluje przywiązanie do głęboko patriarchalnych tradycji. Rok 1861, zjednoczenie Włoch.
Południe kraju ogarnia rewolta „brygantów". Do jednej z partyzanckich grup dołącza młoda Margherita – arystokratka wyjęta spod prawa. Kim jest? Kim są po męsku ubrane, uzbrojone kobiety, które tam spotyka? Cutrufelli nie powtarza schematów ani nie stara się obalić legendy grasantki z fotografii.
przedstawia galerię postaci – pań i panów, żołnierzy i przestępców – stwarzając ich subtelne portrety psychologiczne i pokazując złożone powody, dla których ludzie ci wplątali się w rewoltę. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.