Zapis rozmowy oraz dobór najważniejszych wypowiedzi publicystycznych dziennikarza, który w przerwanym nagłą śmiercią wywiadzie mówi o rodzinnym domu, o dziadku (przed wojną właścicielu sklepu optycznego przy Marszałkowskiej w Warszawie) i o tacie, uratowanym z getta warszawskiego, jedynym ocalałym z Holokaustu przedstawicielu rodziny Baterów.
podkreśla wagę doświadczeń pokolenia dorastającego w Polsce, w obliczu wydarzeń 1980 i 1981 roku i kilka lat późniejszych przemian w całej Europie Wschodniej. Rekonstruuje tworzenie struktur Polskiego Radia po transformacji i narodziny rodzimych mediów prywatnych.
Kreśli obraz dziejowych przemian Federacji Rosyjskiej – Jelcynowskiej i początków ery Putina –, a także konfliktów zbrojnych i zamachów terrorystycznych przełomu XX i XXI wieku. Słowa Wiktora Batera, uważnie przyglądającego się światu polityki i z empatią pochylającego się nad losem jego ofiar, są tyleż formą dziennikarskiej autobiografii, ile gorzką refleksją nad ludzką naturą, skłonną do nienawiści i zabijania, żądną władzy i przekupną,, a także nad historią, która bezustannie zatacza koło.
W tym sensie jest to książka o Afganistanie, Kazachstanie, Górskim Karabachu ostatnich kilku miesięcy. O Białorusi, Ukrainie, Rosji i Polsce – dzisiaj. Książka o nas – w cieniu pokaźnych zdarzeń. Wiktor Bater (1966-2020) – dziennikarską pracę rozpoczął w 1992 r.
w Polskim Radiu jako reporter, także wojenny (w trakcie konfliktu bałkańskiego). W latach 1994–2013 był korespondentem polskich mediów (Polskiego Radia, „Życia”, Radia Zet, TVN, TVP, Polsatu i „Wprost”) w Moskwie, a także w czasie konfliktów zbrojnych i zamachów terrorystycznych w Czeczenii, Afganistanie, Iraku, Izraelu, a także Osetii Północnej.
W 2013 r. Wrócił do Polski, gdzie pracował w telewizji Pomorska.TV (2013–2015), w Superstacji (2015–2019), współpracował z Halo Radiem (2019), „Polityką” i „Rzeczpospolitą” (2020). Jest autorem książki Nikt nie spodziewa się rzezi.
Notatki korespondenta wojennego (Kraków 2008). Jarema Jamrożek (rocznik 1985), absolwent dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, od kilkunastu lat dziennikarz radiowy i telewizyjny. Pracował w Superstacji (jako podopieczny Wiktora Batera).
obecnie związany jest z radiem Eska Rock. Izolda Kiec – literaturoznawczyni, teatrolożka i kulturoznawczyni. Zajmuje się literaturą (z zasady poezją) i teatrem (popularnym i emigracyjnym) XX wieku oraz badaniem form modnych (najczęściej kabaretem, piosenką i musicalem), a także metodologią badań kultury modnej.
Inspiruje ją krytyka feministyczna, gender studies i szkoła nowej krytyki, zwłaszcza metoda tzw. Bliskiego czytania. Pracuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W 2014 roku założyła Fundację Instytut Kultury modnej, której jest prezeską i w ramach której współtworzy m.in.
projekt Archiwum Kultury modnej oraz redaguje serie wydawnicze „Wielkopolskie Mikrohistorie” i „Studia z Kultury lubianej”. Autorka opracowania wierszy Zuzanny Ginczanki Poezje zgromadzone (1931–1944) (Marginesy 2019) oraz biografii poetki Ginczanka.
Nie upilnuje mnie nikt (Marginesy 2020). Tytuł Wesoły rajski ptak. Ostatnia rozmowa. Artykuły. Wywiady Autor Wiktor Bater,Izolda Kiec,Jarema Jamrożek Wydawnictwo Marginesy EAN 9788367157704 ISBN 9788367157704 Kategoria Biografia\Biografie ilość stron 894 Rok wydania 2022 Oprawa Miękka ze skrzydełkami Wydanie 1