Szósty tom słownika mieści 112 biogramów żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego. Znajdziemy wśród nich przedstawicieli wszystkich chyba działań powojennej konspiracji: oficerów i żołnierzy struktur poakowskich (Delegatury Sił Zbrojnych i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość"), obozu narodowego (Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego) oraz uczestników ruchu ludowego i piłsudczyków.
Publikacja pozwala zrozumieć ich motywacje i drogi życiowe oraz formy i skalę oporu przeciw komunistycznej władzy w latach czterdziestych i pięćdziesiątych. Do czasu powołania NSZZ "Solidarność" powojenne podziemie niepodległościowe było największym ruchem społecznym przeciwstawiającym się komunistycznemu zniewoleniu.
Żołnierze Wyklęci jako pierwsi stawili opór władzy nieludzkiej. Ocenia się, iż w latach 1944-1956 przez szeregi podziemia przewinęło się nie mniej niżeli 200 tys. Uczestników, spośród których blisko 20 tys.
walczyło z bronią w ręku. Autorami biogramów zamieszczonych w prezentowanej publikacji są znawcy powojennej historii Polski, którym udało się dotrzeć do skrywanych w okresie PRL dokumentów i świadectw.
Na końcu książki znajduje się indeks obejmujący dodatkowo poprzednie tomy kolekcji.