Stefan Kudelski, świetny wynalazca, który zrewolucjonizował technikę nagrywania dźwięku na zapotrzebowania radia, telewizji i kina, zdobywca czterech Oskarów i honorowy członek SMPTE, to postać wybitna,niewiele znana.
Autorka książki, towarzyszka ostatniej dekady jego życia, przypomina o jego zasługach i sukcesach, opisując zarazem nieprzystępną drogę, która do nich prowadziła. Demonstruje Stefana Kudelskiego z różnorodnych perspektyw, na rozmaitych etapach życia -- jako rozpieszczonego chłopca z zamożnej rodziny, należącej do elit Drugiej Rzeczpospolitej; ubogiego, nastoletniego imigranta w Zachodniej Europie, robiącego psikusy nauczycielom i szmuglującego poprzez granicę zegarki; nadzwyczajnego wynalazcę, metodą prób i błędów rozwijającego własną markę; kochanka, męża, ojca, przyjaciela, zapalonego żeglarza i pilota; starszego człowieka, pełnego równocześnie zalet, jak i wad, rozliczającego się ze swym życiem.
Forma książki odróżnia ją od klasycznych biografii. Akcja toczy się podczas rejsu po Morzu Śródziemnym, na który wybiera się Stefan Kudelski wraz z autorką książki i innymi członkami rodziny. Między żeglarskimi przygodami, podziwianiem cudów natury i kultury, rozkoszowaniem się wyborną kuchnią a przekomarzaniami i żarcikami, Stefan Kudelski snuje wspomnienia (nie zawsze w porządku chronologicznym), przywołuje ważne dla siebie zdarzenia i postacie, nie szczędząc zabawnych anegdot, a także ironicznych komentarzy, a czasami wpadając w sentymentalny ton.
Jego opowieść przeplata się z fascynującą historią rodziny Kudelskich i jej krewnych na tle ważnych wydarzeń dziejowych, przytaczaną przez kuzynki Stefana, a także autorkę książki. Autorka, Maria Anna Macura -- urodzona w 1957 roku w Katowicach, obecnie dzieli życie między Katowice a Lozannę.
Pochodzi z rodziny o tradycjach lekarskich i artystycznych. Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie, pracowała w zawodzie przez dwadzieścia kilka lat. Spokrewniona przez swoją babkę, Annę z Kudelskich Le Brun, ze Stefanem Kudelskim, w 2003 roku porzuciła zawód, żeby przeprowadzić się do Szwajcarii, zostać jego partnerką, a potem żoną.
Spędziła u boku Stefana Kudelskiego dziesięć lat, aż do jego śmierci. Do dziś pozostaje pod wielkim wpływem osobowości męża, wuja i mentora zarazem. Ma dwóch synów z pierwszego małżeństwa -- Michała, lekarza dermatologa, i Adama, studenta IT.
Pasjonatka podróży, historii, literatury faktu, opery oraz korzystnej kuchni. Próbuje swych sił równocześnie w literaturze, jak również w sztukach plastycznych.