Książka nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2021, a także do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2021Dziadkowie brali udział w zbrodniach. Rodzice milczeli. Wnuki muszą o tym opowiedzieć, żeby ich dzieci tego nie powtórzyły.Mirosław Tryczyk odkrył, iż jego dziadek, ten sam, któremu uwielbiał siadać na kolanach, uwikłany był w zbrodnie na niewinnych osobach.
Jak się uporać z taką prawdą?Autor rusza w Polskę śladem osób sobie podobnych. Które odkryły grzechy przodków i szukają języka, by o nich opowiedzieć. Trudno przyznać się do tego, że nie radzimy sobie z prawdą o naszej historii, o naszych najbliższych.
Jak kochać tych, którzy zabijali?To książka o ludziach, którzy posiadają odwagę pamiętać i nie chcą już milczeć. Bo wyparte poczucie winy jest jak drzazga, która jątrzy ranę.Tryczyk przyznaje, iż członkowie jego rodziny uwikłani byli w mordy na Żydach.
Zrywając w ten sposób z przyjętym w Polsce decorum, ustanawia nieprzeciętny w naszym piśmiennictwie standard szczerości, umożliwiając wypowiedzenie prawdy zablokowanej poprzez fałszywe lojalności. Jego postawa udziela się rozmówcom, zachęcając ich do podobnej otwartości.
To reportaż „z frontu pamięci”. Prof. Joanna Tokarska-BakirMirosław Tryczyk – doktor nauk humanistycznych, filozof. Autor książki Miasta śmierci.