unikatowe pióro, potężna moc pamięci - książka, która łączy pokolenia.,,W tej opowieści postanowiłem skoncentrować się na mojej miłości do kina, wieloletniej, uwieńczonej najpierw zaręczynami, potem niedługim szczęśliwym pożyciem, wreszcie zdradą, po której nastąpiła separacja." Jacek Fedorowicz, twórca wielu talentów, jeden z najwybitniejszych polskich satyryków i felietonistów, w nowej książce barwnie opowiada o swej miłości do filmu i kina.
Opisuje jego siermiężne początki w czasach cenzury i kłód rzucanych pod nogi twórcom walczącym o niezależność. Wynajdziemy tu niemało środowiskowych smaczków i znakomitych anegdot - od opowieści Gustawa Holoubka, poprzez Zbigniewa Cybulskiego, po Daniela Olbrychskiego.
Fedorowicz wspomina, jak Jerzy Kosiński, autor Malowanego ptaka, miał szansę zostać współwłaścicielem pierwszej na świecie dyskoteki. W Stanisława Bareję nie wierzyło środowisko krytyków filmowych, a jawne wsparcie okazywał mu jedynie Tadeusz Konwicki.
Jan Englert miał niecodzienną umiejętność całkowitego zwijania ucha i wkładania go do środka, a któregoś razu cudem uniknął wizyty Claudii Cardinale w jego mieszkaniu na Czerniakowie. Wspomnienia skatalogowane przez Jacka Fedorowicza to skarbnica pereł: anegdot, skrzących się humorem opowiastek z życia aktorów, reżyserów i scenarzystów, których nie wynajdziemy w żadnym podręczniku do historii filmu i kultury.
Jak zaznacza sam Autor, wynajdziemy tu zdarzenia,,,których żaden ceniący się scenarzysta nie umieści nigdy w żadnym scenariuszu, bo zbyt niewiele prawdopodobne." Powyższy opis pochodzi od wydawcy.