Augustyn Łosiński to postać unikatowa o nad wyraz silnym charakterze. Jego niewzruszona postawa wymyka się zwykłym ocenom. Biskup Łosiński, pełniąc funkcję ordynariusza diecezji kieleckiej, solidnie rozczarowywał władze carskie – chciały go one przenieść za to do Żytomierza, pomijały przy odznaczeniach i awansach.
W latach obfitej wojny Austriacy podejmowali próby usunięcia go z Kielc w ramach represji za paraliżowanie akcji werbunkowej do formacji wojskowych wspierających państwa centralne, krytykę rabunkowej polityki okupantów i otwarte potępienie rozbiorów Polski w trakcie obchodów kościuszkowskich w 1917 roku.
bezkompromisowy recenzent poczynań rządów sanacyjnych. Chwalony był za ocalenie miasta w 1914 roku, kiedy to ruble z jego kasy uchroniły Kielce przed zbombardowaniem ogniem artylerii rosyjskiej. Ordynariusz diecezji żywił najuboższych kielczan w skomplikowanych latach I wojny światowej (jego kuchnie wydawały najbardziej potrzebującym po 700 posiłków dziennie).
Po wojnie, w trakcie walk o granice, święcił sztandary pułkowe armii polskiej, wspierał moralnie i materialnie powstania śląskie oraz budżet wojskowy w dobie kampanii bolszewickiej. Zwołał synod diecezjalny.
Zorganizował i rozwinął szkolnictwo katolickie w mieście, z gimnazjum św. Stanisława Kostki na czele. Założył kielecki oddział Akcji Katolickiej i „Caritas". U kresu życia, pomimo prześladowań ze strony sanacyjnego państwa, patronował w 1936 roku zakupowi samolotu sanitarnego dla armii polskiej.
Dla siebie nie żądał niczego. Biskup Augustyn Łosiński, ordynariusz diecezji kieleckiej w latach 1910–1937. Wymagający wobec innych,z reguły wobec siebie. Wierny swym poglądom i istotnie odważny w ich manifestowaniu.
Ze spokojem znoszący wszelkie przeciwności. Pewnego dnia na kazaniu powiedział wiernym: „Będę wam jak latarnia morska na granitowej skale". Słowa dotrzymał. Wytrwał przy swoich diecezjanach do końca, choć wielu z nich odpłaciło mu się otwartą agresją.
Odwoływał się do wzoru pierwszych chrześcijan, ich wszakże miał sposobność naśladować. Dokonał mnóstwo, dlatego również dwudziestu siedmiu lat jego rządów w diecezji kieleckiej nie wolno skazać na zapomnienie.
Tytuł Biskup augustyn łosiński ordynariusz diecezji kieleckiej w latach 1910-1937 Autor Grzegorz Liebrecht Wydawnictwo Jedność EAN 9788379719211 ISBN 9788379719211 Kategoria Biografia\Biografie liczba stron 320 Format 16.5x23.5x2 cm Rok wydania 2018 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.518 kg