Boznańska. Non finito. Czy istnieją realne możliwości przeniesienia na płótno osobowości portretowanego człowieka? Czy można ukazać kilkoma pociągnięciami pędzla duszę malowanej osoby? Jak się okazuje, jedna z najwybitniejszych malarek swej epoki – Olga Boznańska – miała taki dar.
Poznaj jej biografię za sprawą książki reporterki – Angeliki Kuźniak, pod tytułem „Boznańska. Non finito". Kim była Olga Boznańska? W historii malarstwa trudno szukać drugiej takiej osobowości jak Olga Boznańska.
Zasłynęła ona dzięki swoim niebanalnym portretom. Jej modelami i modelkami były osoby niekoniecznie przeurocze,podczas portretowania wyciągała z nich charakter i uczucie. Jej dzieła do dziś poruszają serca i umysły oglądających.
Zaciekawiony? Jak to się stało, iż Boznańska wypracowała kunszt malarski tak, by niezmiennie olśniewać swymi obrazami? Z książki Angeliki Kuźniak dowiesz się, że dużą rolę w życiu malarki odegrali jej ojciec i siostra, Izabela.
Autorka kładzie również nacisk na sprawy sercowe, jakie dotyczyły Boznańskiej oraz na różne jej dziwactwa. Niewątpliwie to wszystko sprawi, iż lepiej poznasz artystkę, zaprzyjaźnisz się z nią i łatwiej Ci będzie zrozumieć jej motywację do działania.
interesujący zabieg literacki i język biografii Biografia nie musi być monotonnym, chronologicznym zapisem wydarzeń z życia danej osoby. Angelika Kuźniak zastosowała niebanalny zabieg literacki – porównała życie malarki do procesu dnia i zaprezentowała twórczość Boznańskiej z najróżniejszych perspektyw.
Zaciekawi Cię to, że artystka ta była obecna przy wielu pokaźnych wydarzeniach w Paryżu, m.in. Miała okazję obserwować budowę wieży Eiffla, przeżyła trudne czasy wojny i znacznego kryzysu. Opowieść Kuźniak jest przeznaczona zarówno dla entuzjastów malarstwa, jak i fanów interesujących biografii.
Niezależnie od tego, do której z tych grup się zaliczasz, nie zawiedziesz się na pełnej humoru książce „Boznańska. Non finito".