W niedługim odstępie czasu w mieście dochodzi do dwóch enigmatycznych samobójstw osób z towarzystwa graczy w pokera. Kapitan Szczęsny zaczyna obserwację grupy pokerzystów, podejrzewając, iż ktoś z nich może coś wiedzieć na temat śmierci kolegów.
W tym samym czasie w Warszawie dochodzi do zuchwałych kradzieży w magazynach. W niewyjaśnionych okolicznościach giną cenne ascetycznce i chemikalia. Szczęsny podejrzewa, iż obie sprawy mogą się integrować ze sobą, jednak nie może niczego udowodnić.
rozpoczyna się niebezpieczna rozgrywka, której stawką może być życie pokerzystów. Miejsce i czas akcji: Warszawa lata 60. XX wieku. 'Błękitne okulary" to bez wątpienia jedna z najlepszych książek Anny Kłodzińskiej, niezwykle bogata w warstwie obyczajowej.
Podążając śladami bohaterów powieści, nobliwych panów wykonujących zawody cieszące się ogólnym poważaniem, mamy okazję podejrzeć, jak wyglądały od środka ówczesne zakłady pracy i poobserwować panujące w nich relacje międzyludzkie.
Zaglądamy więc do fabryki, w której pracuje jeden z panów – inżynier, perfekcyjny fachowiec, sumienny i pracowity, mimo to nielubiany poprzez załogę. Kolejny z bohaterów powieści jest właścicielem warsztatu samochodowego – wymagający, lecz sprawiedliwy i hojnie wynagradzający pracowników, zadowala się wśród nich podziwm i szacunkiem.
Zakładem pracy innego z panów jest sąd – mecenas Raczek podejmuje się obrony najgorszych choćby przestępców i wygrywa sprawy, które wydają się niemożliwe do wygrania. Pozostali dwaj panowie do nadzwyczajny księgowy, ponadprzeciętnie stylowy mężczyzna, szalenie dbający o swoją powierzchowność i wiecznie przestraszony magazynier z fabryki skór.
Wszyscy ci panowie, w dzień obracający się w zupełnie rozmaitych kręgach zawodowych, wieczorami spotykają się w tajnej szulerni na Nowogrodzkiej, by pograć w pokera. Szczęsny umieszcza w niej zakamuflowanego wywiadowcę, śledzi podsłuchuje, nagrywa, podgląda – prowadzi śledztwo brawurowo, równocześnie ukrywając fakt istnienia tajnej szulerni przed kolegami z Komendy Głównej, którzy natychmiast zamknęliby tę jaskinię hazardu, pozbawiając go tym samym możliwości obserwowania stałych bywalców.
Oprócz warstwy sensacyjnej w powieści mamy dużo wstawek humorystycznych, które wszakże do akcji nic nie wnoszą,wyśmienicie bawią czytelnika' Anna Lewandowska (klubmord.com) Pierwsze, papierowe wydanie tej książki ukazało się nakładem wydawnictwa Czytelnik (Warszawa 1965) w serii 'Z jamnikiem".
Książka wznowiona w formie elektronicznej przez Wydawnictwo Estymator w ramach linii: 'Kryminał z myszką' – Tom 60.