Kryminał szpiegowsko-przemysłowy. Warszawa, lata 70. XX wieku. Pierwsze, papierowe wydanie tej książki ukazało się nakładem Wydawnictwa Ministerstwa Obrony Narodowej (Warszawa 1973) w serii „Labirynt" w nakładzie 90336 egzemplarzy.
Książka wznowiona w formie elektronicznej poprzez Wydawnictwo Estymator w ramach kolekcji: Kryminał z myszką – Tom 68. Nota: przytoczone powyżej opinie są cytowane we fragmentach i zostały poddane redakcji.
Bacha85 (lubimyczytac.pl): 'przez pokaźniejszą część książki trudno odgadnąć kto może posiadać powody do popełnienia zbrodni i choć intryga zagęszcza się coraz bardziej, to dość długo, trudno jest przewidzieć jej finał.
dokładne wyjaśnienie motywów zbrodni powoduje, że wszystko nabiera sensu a triumf kapitana Szczęsnego jest tym pełniejszy. Powieść Anny Kłodzińskiej czyta się wyjątkowo dobrze. Lekka, ale wciągająca fabuła ubrana została w niezwykle dostępny i swobodny język, dzięki czemu przez kolejne meandry kryminalnej zagadki mknie się błyskawicznie.
Pojawiające się gdzieniegdzie specjalistyczne słownictwo nie sprawia najmniejszego problemu, gdyż jego znaczenie zostaje albo precyzyjnie wyjaśnione, albo czytelnie wynika z kontekstu. Kapitan Szczęsny i jego współpracownicy, konsekwentnie w odniesieniu do poprzednich części, trzymają się swoich powiedzonek i małych manier językowych, nadając charakteru ich kreacjom i wzbogacając język książki.'