'szczególnie dobra kryminalna intryga, choć nieco za wcześnie zakończona. Książka 'legendarna" ze względu na ilość propagandy i poparcia dla stanu wojennego. Klimat początku lat 80. Widziany oczami milicjantów.
Dla jednych wada, ale w obecnych czasach chyba raczej ciekawostka. ' kj_ksiazki, lubimyczytac.pl 'Jan Zawadowski, starszy inspektor do spraw technologicznych w spółdzielni farmaceutycznej, próbuje popełnić samobójstwo zażywając skradzioną tutokainę, środek podobny do nowokainy, który prawdopodobnie ukradł z zakładu.
Monika Kropińska, zaniedbywana dyrektorska żona, spotyka się ze swoim kochankiem, Kazimierzem Pasowskim – do czasu kiedy oboje otrzymują od szantażysty kompromitujące fotografie z żądaniem okupu. „Król paserów" z warszawskiej Pragi skupuje kradziony towar i ukrywa go w lesie, żeby w odpowiednim momencie uciec za granicę – plan się sypie, gdy zostaje w tym lesie nakryty poprzez młodego mechanika.
Losy tych postaci splatają się ze sobą w gęstej atmosferze 1981 roku.' Mariusz Młyński, KlubMOrd.com 'niebanalny wątek kryminalny, choć czytelnik zbyt szybko może się zorientować, kto tu w co gra.
Mimo tego, samo jego zakończenie jest zaskakujące. A wątek polityczno-społeczny? Nie da się ukryć, że jest tu dużo socjalistycznej ideologii i zakłamania. Czy autorka w pełni podzielała te poglądy, czy również pisała na zamówienie albo pod publiczkę, tego nie wiem.' Robert Żebrowski, KlubMOrd.com Pierwsze, papierowe wydanie tej książki ukazało się nakładem Wydawnictwa Ministerstwa Obrony Narodowej (Warszawa 1983) w serii 'Labirynt" w nakładzie 150250 egzemplarzy.
Książka wznowiona w formie elektronicznej przez Wydawnictwo Estymator w ramach kolekcji: Kryminał z myszką – Tom 79. Nota: przytoczone powyżej opinie są cytowane we fragmentach i zostały poddane redakcji.